Články - detail

Domů dash Články dash I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti
I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti
calendar 25. 11. 2009

I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti

Pokud vám nebo vaší partnerce byla diagnostikována neplodnost, možná si při léčbě můžete připadat téměř zbytečný.

Pokud vám nebo vaší partnerce byla diagnostikována neplodnost, možná si při léčbě můžete připadat téměř zbytečný. Zdá se, že všechno přece záleží na ženě. Věřte však, že je to jenom zdání. I vy se můžete snažit o to, aby léčba probíhala úspěšně a aby se zvýšila vaše šance na miminko.

Jedním ze způsobů je užívání vitamínů, minerálů nebo jiných potravních doplňků. Některé lékařské studie ukazují, že při léčbě neplodnosti mohou být velice účinné.

Mezi ty, které můžete vyzkoušet, patří:

  • Vitamín C (500–1 500 mg denně) pomáhá bojovat se znečištěným životním prostředím, které nás obklopuje. Obzvláště znečištění životního prostředí zemědělstvím způsobuje nižší počet spermií. Bylo zjištěno, že vitamín C omezí poškození DNA ve spermatu o 91 %.
  • Zinek (15–60 mg denně). Dokonce jenom malý nedostatek zinku může drasticky snížit počet spermií. Je také důležitý pro jejich pohyblivost, neboť je přítomný v "ocáscích" spermií. Zlepšuje dokonce sexuální funkce!
  • Vitamín B12 (10–100 µg denně) a B-komplex pomáhá vyrovnat hladinu testosteronu a dalších hormonů. Nedostatkem vitamínů skupiny B budete trpět hlavně tehdy, pokud kouříte.
  • Selen (100–200 µg denně). Jeho nedostatek způsobuje, že spermie jsou slabé a jejich ocásky křehké. Nedoputují tedy tam, kam mají. Sperma obsahuje selenu poměrně velké množství, proto je třeba ho pravidelně doplňovat. Možná budete překvapeni, že v jedné studii se ukázalo zdvojnásobení počtu spermií u mužů, u kterých byla předtím diagnostikována neplodnost.
  • Esenciální mastné kyseliny (EFA) jsou možná ještě více přínosné pro muže než pro ženy. Jezte hodně ryb žijících ve studených vodách a rozemleté lněné semínko. Možné je také užívat čištěný rybí olej a olej ze lněných semínek. Tyto mastné kyseliny napomáhají nárůstu počtu spermií, ale sníží i riziko vzniku takových civilizačních nepříjemností, jako jsou cukrovka a srdeční nemoci, a zlepší vaše celkové zdraví.
  • L-Carnitin (okolo 3 mg denně). Studie v Itálii ukázala, že užívání 2 mg L-Carnitinu denně po dobu 3 měsíců zlepšilo počet spermií ve spermatu a jejich pohyblivost.
  • Vitamín E (400–800 IU denně) zlepšuje výkonnost spermií. Dvě studie dokonce ukázaly, že užívání vitamínu E vedlo k 20% nárůstu těhotenství u partnerek mužů, kteří byli předtím neplodní.

Výše uvedené vitamíny a potravní doplňky patří mezi přírodní prostředky léčby, ale je vždy rozumné jejich užívání zkonzultovat s vaším lékařem. A to obzvláště tehdy, užíváte-li ještě léky další.

(skl)

Zdroj: www.bellaonline.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více