#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Hormony působí na každou ženu jinak
Hormony působí na každou ženu jinak
calendar 9. 1. 2010

Hormony působí na každou ženu jinak

Stimulace vaječníků pomáhá k vytvoření co nejvíce kvalitních vajíček, které se budou moci použít na oplodnění a přenos do dělohy. <br>

Stimulace vaječníků pomáhá k vytvoření co nejvíce kvalitních vajíček, které se budou moci použít na oplodnění a přenos do dělohy.

Cíl: co nejvíce vajíček

Čím více vajíček se vytvoří, tím lépe. Ano, tak to platí ve většině případů. Nezanedbatelná je ovšem také jejich kvalita. Ta předurčí úspěch či neúspěch. Čím více vytvořených vajíček ve vaječníku, tím větší pocit diskomfortu můžete mít. S tím, jak folikuly postupně rostou a zrají, se vaječník zvětšuje a odtud pochází nafouknuté břicho a pocit nepohody. Tyto příznaky se ovšem u každé ženy liší.

Záleží na více faktorech, které ovlivňují snášenlivost umělého oplodnění (IVF), takže ne každá žena jimi musí trpět. Vajíček se také může vytvořit jenom malé množství, a pocit nadýmání v břiše přitom můžete pociťovat intenzivně. Tento diskomfort ani počet zrajících vajíček nemůžete ovlivnit, musíte se nechat překvapit přírodou. Není vaše vina, pokud se vajíčka vytvoří třeba jenom dvě.

Hormony v injekcích

Po několik dní v IVF cyklu budete dostávat hormonální injekce. Docházet na ně můžete do IVF centra, některé ženy si je aplikují samy. Pokud se po jejich podání tvoří bouličky, neaplikujte další injekci přímo do nich. Hormony obsažené v injekcích způsobují nepříjemné nadýmání, zácpu, poruchy spánku, bolest prsů a změny nálad. U některých žen můžou být tyto příznaky tak významné, že musí vyhledat lékařskou pomoc. Může dojít i k přerušení stimulace.

Čas na odpočinek organismu

V takovém případě se organismus nechá odpočinout a stimulace hormonálními preparáty se opakuje až za určitou dobu. IVF proces je velice individuální. Proto také ne všechny ženy, které podstupují IVF stimulaci, mají tyto nepříjemné příznaky. Někdy jsou jenom mírné a neovlivňují příliš běžné fungování. Nedají se ovlivnit vaší vůlí, takže rozhodně se neobviňujte, pokud vy se cítíte hrozně a jiná žena, kterou znáte, prožívá IVF úplně jinak.

Pokud se zrovna u vás negativní příznaky po hormonální stimulaci zhorší, neváhejte a kontaktujte IVF centrum, kde hormonální léčbu absolvujete. Můžete si také najít někoho dalšího, kdo podstupuje stejnou léčbu jako vy, a vyměňovat si informace. Vždy je totiž lepší vědět, že někdo další má podobné problémy, než se v nich cítit úplně sama.

(skl)

Zdroj:
www.fertilityplus.org
newhopefertility.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více