#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Hormonální stimulace – co očekávat?
Hormonální stimulace – co očekávat?
calendar 17. 2. 2020

Hormonální stimulace – co očekávat?

Neplodností dnes trpí přibližně 15 procent párů, z toho asi v polovině případů je problém na straně ženy. Základem úspěšného otěhotnění je v případě ženy probíhající ovulace. A protože žijeme v době významných pokroků medicíny, existuje způsob, jak ženské tělo přimět k uvolnění oplodněníschopných vajíček.

Navození ovulace a superovulace 

Indukce (navození) ovulace a superovulace jsou termíny, které označují použití hormonálních injekcí k podpoře vaječníků tak, aby produkovaly zralá vajíčka. V případě indukce ovulace je cílem vypěstovat vajíčko u ženy, která normálně neovuluje. U superovulace je účelem vytvořit více vajíček ke zlepšení plodnosti u ženy, která ovuluje. Tato léčba je vhodná pro ženy, které nereagují na jednodušší terapii v podobě tablet či z neznámých důvodů nemůžou otěhotnět a chtějí zvýšit svoje šance pomocí většího počtu vajíček. Rovněž před odběrem vajíček k IVF je potřeba, aby jich dozrálo co největší množství.

Co očekávat v průběhu léčby?

Léčba začíná obvykle třetí nebo čtvrtý den menstruačního cyklu a trvá osm až deset dní. Naučíte se, jak si doma sama píchnout injekci, a v průběhu stimulace bude lékař ultrazvukem kontrolovat množství a velikost vyvíjejících se folikulů. Když dosáhnou správné velikosti, dostanete další, odlišnou injekci, která slouží k uvolnění vajíček. K tomu dojde 24–36 hodin po injekci. Na tuto dobu si pak naplánujete pohlavní styk nebo lékař po domluvě provede intrauterinní inseminaci (IUI, zavedení spermií tenkou hadičkou přímo do dělohy). V případě, že absolvujete IVF, zralá vajíčka budou odebrána v krátké narkóze jehlou přes stěnu dělohy a použity k oplodnění „ve zkumavce“.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Vedlejší účinky zahrnují nadýmání, bolesti prsou, křeče v podbřišku, únavu, bolesti hlavy – v podstatě se jedná o příznaky běžné v průběhu menstruačního cyklu, které vlivem dávek hormonů mírně zesílí.

Existují nějaká rizika?

  • Ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) je stav, při kterém se vaječníkyvýrazně zvětší a dochází k hromadění tekutiny v břišní dutině. Vyskytuje se zhruba v 0,5–1 procentu případů a vyžaduje léčbu, v těžších případech i hospitalizaci.
  • Vícečetné těhotenství je komplikací při uvolnění více než jednoho vajíčka. V případě trojčat a vícerčat se doporučuje redukce počtu plodů.

(kov)

Zdroj: genesis-fertility.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více