Články - detail

Domů dash Články dash Hledá se zdravý muž – zn.: dárce spermií
Hledá se zdravý muž – zn.: dárce spermií
calendar 15. 10. 2009

Hledá se zdravý muž – zn.: dárce spermií

U třetiny párů, které se neúspěšně pokouší o miminko, je příčina na straně muže. Poruchy mužské plodnosti spočívají v nízkém počtu spermií, nedostatečné pohyblivosti spermií nebo jejich špatném tvaru.

U třetiny párů, které se neúspěšně pokouší o miminko, je příčina na straně muže. Poruchy mužské plodnosti spočívají v nízkém počtu spermií, nedostatečné pohyblivosti spermií nebo jejich špatném tvaru. Může jít také o genetické poruchy nebo záněty, stavy po operacích, onkologická onemocnění nebo úrazy. Přesto i těmto párům nabízí pomoc asistovaná reprodukce pomocí programu dárcovství spermií.

Darování spermií v České republice

Ideálním dárcem spermatu je muž ve věku 18 až 35 let středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání, neutrálního vzhledu, který splňuje přísná zdravotní kritéria. Systém dárcovství je naprosto anonymní. Pár, který využívá spermie dárce, může vznést požadavky na vzhled dárce, jeho vzdělání nebo krevní skupinu. Zcela vyloučené je zjištění totožnosti příjemce nebo dárce.

Spermiogram nesplní každý

Prvním krokem při darování spermií je vyšetření spermiogramu. Už toto vyšetření vyřadí některé muže z programu dárcovství spermií, neboť jejich výsledek je nedostatečný. V posledních letech se lékaři stále častěji setkávají s trendem klesajícího počtu spermií. K tomu, aby se darované spermie mohly zamrazit, je zapotřebí alespoň 70 milionů spermií v mililitru ejakulátu. Běžně mají muži kolem 20 až 40 milionů.

Je-li však toto vyšetření v pořádku, následuje odběr krve na předepsaná vyšetření. Jsou jimi virová hepatitida, AIDS, syfilis, případně další. Obvykle se také vyšetřuje moč na přítomnost chlamydií. Pokud jsou i tato vyšetření v pořádku, doplňuje se genetické testování. Cílem je hlavně vyloučit genetické odchylky, které nepřipouští využití darovaných spermií.

Druhé kolo testování na pohlavní nemoci

Pokud i genetické testy dopadnou dobře, začne muž docházet na odevzdání spermatu. Jednotlivé odběry mohou následovat v odstupu asi jednoho týdne a celkový počet odběrů se pohybuje kolem deseti. Aby bylo možné spermie použít, je nutné doplnit poslední vyšetření krve na pohlavní nemoci, které se provádí za 6 měsíců od posledního odběru.

Za dárcovství spermií přísluší podle zákona náhrada ušlého zisku a vynaložených nákladů. Odměna záleží na jednotlivých centrech, ale může se pohybovat kolem 500–1 000 Kč za odběr.

(nes)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více