Články - detail

Domů dash Články dash Genetické vyšetření embrya – může prozradit mnoho
Genetické vyšetření embrya – může prozradit mnoho
calendar 2. 10. 2013

Genetické vyšetření embrya – může prozradit mnoho

Preimplantační genetické vyšetření embrya není prozatím běžně užívanou metodou, avšak některé páry z ní již v dnešní době profitují. Následující řádky prozradí, proč a kdy je toto nadstandardní vyšetření vhodné podstoupit.

Preimplantační genetické vyšetření embrya není prozatím běžně užívanou metodou, avšak některé páry z ní již v dnešní době profitují. Následující řádky prozradí, proč a kdy je toto nadstandardní vyšetření vhodné podstoupit.

Prokazatelná plus

Preimplantační genetická diagnostika je metoda, která pomáhá lékařům zvolit pro implantaci embryo s nejvyšší šancí na úspěšné těhotenství. Zvyšuje se tak naděje na porod zdravého miminka. Co od tohoto vyšetření očekávat?

  • Pomáhá detekovat známá genetická onemocnění nebo chromozomální abnormality.
  • Identifikuje nevhodná embrya a tím brání jejich přenosu do dělohy.
  • Snižuje riziko vícečetného těhotenství.
  • Zmenšuje nebezpečí přenosu závažných dědičných onemocnění od rodičů na potomky.

Vše je dobré promyslet

Jak už to tak ale v medicíně bývá, ani tato metoda není úplně bez rizik. Je dobré o nich vědět a vzít je v úvahu při rozhodování o dalším postupu. Více o této metodě napoví i naše video.

  • Preimplantační genetická diagnostika vyžaduje užití metody asistované reprodukce – in vitro fertilizace, což samo o sobě obnáší určitá rizika. Při přípravě k odběru oocytů může například vzniknout ovariální hyperstimulační syndrom. Bioptický odběr oocytů a jejich případné zmražení zase někdy vede k poškození embryí.
  • V případě falešně negativního výsledku může dojít k transferu abnormálního embrya do dělohy, což mívá za následek potrat – zdravá embrya přitom mohou být vyřazena.
  • V testu se může také prokázat, že k dispozici nejsou žádná zdravá embrya.
  • Tato diagnostika navíc neověřuje všechna možná genetická onemocnění, a tak ani po vyloučení testovaných nemocí není zcela zaručeno zdravé miminko.

Prenatální diagnostika

Možnou alternativou preimplantační genetické diagnostiky je prenatální screening. Tím procházejí všechny budoucí maminky a i zde je možné odhalit některé genetické vady. Jeho minusem však je, že v té době je plod již v děloze a při zjištění problému je možné pouze zvážení umělého přerušení těhotenství. Prenatální vyšetřování je několikastupňové a obnáší:

  • Krevní testy a ultrazvuk – první a nejméně invazivní metody, které odhalí ženy ve vyšším riziku, jimž jsou následně doporučena vyšetření přesnější, zato však invazivnější:
    • amniocentéza – odběr plodové vody,
    • choriocentéza – odběr choriových klků.

(boba)

Zdroj: arm.coloradowomenshealth.com

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více