#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Estrogeny v pitné vodě: opravdu je na vině antikoncepce?
Estrogeny v pitné vodě: opravdu je na vině antikoncepce?
calendar 10. 3. 2014

Estrogeny v pitné vodě: opravdu je na vině antikoncepce?

Část odborníků tvrdí, že ano. Vědecké studie však odhalily, že léky proti početí zodpovídají za méně než 1 % estrogenů vyskytujících se ve vodě, kterou pijeme.

Část odborníků tvrdí, že ano. Vědecké studie však odhalily, že léky proti početí zodpovídají za méně než 1 % estrogenů vyskytujících se ve vodě, kterou pijeme.

Nejen antikoncepce je na vině 

Téměř 12 miliónů amerických žen užívá hormonální antikoncepci a jejich moč obsahuje metabolity hormonů, které tvoří podstatu tohoto léku. Mezi lidmi přitom panuje přesvědčení, že tyto látky ve velkém množství kontaminují pitnou vodu a stávají se hlavním zdrojem estrogenů, které v sobě nese. Výzkumy však naznačují, že pilulky bránící početí nejsou zdaleka jediným, natož nejvýznamnějších zdrojem těchto hormonů přítomných v jezerech, řekách a potocích.

Hnůj i mužská moč

Američtí vědci sledovali množství 17 alfa-ethinylestradiolu, syntetického hormonu používaného jako součást hormonální antikoncepce, v pitné vodě. Z výsledků analýzy vyplynulo následující:

  • koncentrace tohoto hormonu je oproti přirozeným hormonům pocházejícím ze sójových či mléčných produktů nebo zvířecích odpadů používaných jako hnojivo významně nižší;
  • zapomenout by se podle odborníků také nemělo na skutečnost, že estrogeny běžně vylučují močí také děti, muži i ženy, které žádné hormonální preparáty neužívají.

Množství hormonů pocházejících z antikoncepčních pilulek je ve vodě, která nám teče doma z kohoutku, díky moderním čisticím procesům odpadních vod minimální. Přesto nelze zcela opomenout jejich možný účinek na lidské zdraví. Skutečný vliv dlouhodobé konzumace byť stopového množství ženských hormonů v pitné vodě na lidskou plodnost zůstává pro odborníky stále velkou neznámou.

(veri)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více