25. 5. 2009
Endometrióza ženám může bránit v otěhotnění
Po miminku touží snad každá žena. Někdy se ale početí nedaří tak, jak by si přestavovala. Příčin může být mnoho. Například v poslední době ve všech pádech skloňovaná nemoc zvaná endometrióza. <br>
Po miminku touží snad každá žena. Někdy se ale početí nedaří tak, jak by si přestavovala. Příčin neplodnosti může být mnoho. Například v poslední době ve všech pádech skloňovaná nemoc zvaná endometrióza.
Pojem endometrióza označuje stav, kdy se okrsky výstelky dutiny děložní (endometria) vyskytují tam, kde být nemají. Výstelka se může usídlit například ve vaječnících, vejcovodech či ve vazivu kolem dělohy, méně často pak dokonce v místech hodně vzdálených – v srdci, plicích nebo kostech.
Sliznice mimo dělohu krvácí stejně jako při běžné menstruaci
Mezi časté příznaky endometriózy patří výrazné menstruační bolesti, abnormální menstruační krvácení a bolest v souvislosti s pohlavním stykem. Nemoc však může být zcela bezpříznaková. I když je výstelka uložena mimo dělohu, funkčně se od normálního endometria neliší. To znamená, že prochází stejným menstruačním cyklem včetně změn, ke kterým každých 28 dní dochází v děloze. Sliznice se pod vlivem hormonů zduřuje, narůstá a nakonec se odlučuje a krvácí. A to je samozřejmě problém, neboť krev nemá kam odtékat přirozenou cestou. Výsledkem bývá zánět a hojením takového zánětu vznikají srůsty.
Srůsty mohou být příčinou neplodnosti
Mluvíme-li o srůstech, máme na mysli vazivo, které se tvoří během hojení (podobně jako jizva). Nebezpečí pak vzniká v souvislosti s tím, kde k takovému hojení dojde. V případě vaječníků nebo vejcovodů jde o lokalizaci tak nešikovnou, že vytvoření srůstů může být příčinou neplodnosti. Ve vaječnících může nepříznivě ovlivnit ovulaci, ve vejcovodech znemožnit postup spermií nebo oplodněného vajíčka.
Endometrióza je velkou neznámou i pro lékaře
Existuje několik teorií, které vysvětlují abnormální lokalizaci kousků endometria. Jedna předpokládá, že během menstruace dochází k vycestování částí děložní sliznice cestou vejcovodů do dutiny břišní, kde poté dojde k uhnízdění této tkáně na různých orgánech. V tomto případě by tedy šlo o chorobu získanou během života. Další hypotéza tvrdí, že jde o onemocnění vrozené.
Poté, co váš lékař stanoví diagnózu endometriózy, zjišťuje také stupeň postižení podle množství objevené tkáně. Podle toho vám pak doporučí ideální léčbu. Ta může být farmakologická (hormonální), chirurgická nebo kombinovaná. Mějte na paměti, že endometrióza není nemocí ojedinělou. U 20 až 40 % žen, které nemohou otěhotnět, je příčinou neplodnosti právě tato choroba.
(veri)
Zdroj:
www.ivf.com
www.gyne.cz