Články - detail

Domů dash Články dash Endometrióza – bolestivý nepřítel žen
Endometrióza – bolestivý nepřítel žen
calendar 24. 7. 2013

Endometrióza – bolestivý nepřítel žen

Endometrióza je onemocnění, které způsobuje růst děložní sliznice na místech, kde se normálně nevyskytuje. Následkem je bolest, nepravidelné krvácení a potíže s otěhotněním.

Endometrióza je onemocnění, které způsobuje růst děložní sliznice na místech, kde se normálně nevyskytuje. Následkem je bolest, nepravidelné krvácení a potíže s otěhotněním.

Co avizuje výskyt

Každý měsíc způsobují hormony vaječníků zbytnění a růst děložní výstelky (endometria) jako přípravu na možné uhnízdění vajíčka. Když nedojde k otěhotnění, děložní sliznice se z těla odplaví v podobě menstruace. Pokud se však tato ložiska sliznice vyskytují i na jiných místech než v děloze, mluvíme o endometrióze. Nejčastěji jde o vaječníky, močový měchýř, střeva a výstelku pánve. Na rozdíl od buněk v děloze tyto i po menstruaci zůstávají na místě. Může dojít k mírnému krvácení a s další periodou začínají opět růst. To vede k bolestem a ostatním projevům endometriózy.

Typické projevy

Existuje několik teorií vzniku této nemoci, nicméně jasná příčina je stále neznámá. Zjištěna bývá ve věku 25–35 let a trpí jí přibližně 5 až 15 % žen v plodném věku. Ženy s endometriózou můžou mít:

  • bolestivou menstruaci,
  • bolesti v podbřišku před a v průběhu menstruace,
  • různě silné křeče týden nebo dva před začátkem menstruace a v jejím průběhu,
  • potíže v průběhu nebo po pohlavním styku,
  • bolestivé vyprazdňování,
  • pánevní křeče nebo bolest zad, která se může vyskytnout kdykoliv v průběhu cyklu.

Léčba je individuální

Onemocnění však může probíhat i úplně bez příznaků. K jeho odhalení slouží vaginální ultrazvuk a pánevní laparoskopie (zavedení nástrojů s kamerou do dutiny břišní přes několik malých řezů a zhodnocení rozsahu postižení). Léčba závisí na věku pacientky, závažnosti obtíží a onemocnění a přání ženy v budoucnu otěhotnět. Řešení je vždy individuální a je v rozsahu od pravidelných kontrol a užívání nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofen), přes hormonální léčbu až po chirurgické odstranění ložisek endometriózy či celé dělohy (pokud pacientka neplánuje děti).

Komplikace bývají časté

Tato nemoc může vést nejen k potížím s otěhotněním. Dlouhodobé bolesti ztěžují společenský a pracovní život, v dutině břišní zase dochází k tvorbě cyst, které můžou prasknout. Zřídka nastane zablokování průchodu močovým nebo trávicím traktem. Endometrióza zkrátka patří mezi svízelné a těžko léčitelné diagnózy, navíc má sklon se i po léčbě vracet. Je proto nutná dobrá spolupráce s ošetřujícím lékařem a podpora ze strany partnera i rodiny.

(kov)

Zdroje: 
www.ncbi.nlm.nih.gov
zdravi.e15.cz

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více