#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Dva zárodky a dost? Redukce embryí při umělém oplodnění má své dobré důvody
Dva zárodky a dost? Redukce embryí při umělém oplodnění má své dobré důvody
calendar 18. 12. 2013

Dva zárodky a dost? Redukce embryí při umělém oplodnění má své dobré důvody

Od prvního miminka „ze zkumavky“ uběhlo už pár let a obor asistované reprodukce se v jejich průběhu mnoho naučil. S novými poznatky přišly mimo jiné i změny v počtu převáděných embryí.

Od prvního miminka „ze zkumavky“ uběhlo už pár let a obor asistované reprodukce se v jejich průběhu mnoho naučil. S novými poznatky přišly mimo jiné i změny v počtu převáděných embryí.

Znamená více i lépe?

Čím více zárodků se přenese do těla ženy, tím vyšší je šance, že se alespoň jedno uchytí – tak smýšlí lékaři snad už jen ve Spojených státech, kde stále ještě není regulace počtu přenášených embryí. Tato selská logika s sebou přináší určitá rizika, a to především vznik vícečetného těhotenství. To může být nebezpečné jak pro matku, tak především pro samotné děti.

Evropa redukuje

Evropská medicína na tento problém hledí jinak. V jednotlivých státech je počet transferovaných (přenášených) embryí různými způsoby regulován, v mnoha případech pouze na jeden kus. Nejnovější studie totiž ukazují následující:

  • vyšší počet embryí nezvyšuje naději na porod zdravého miminka,
  • nepoužitá embrya se navíc mohou zmrazit a případně použít po nevydařeném pokusu,
  • tím odpadá pro lidské tělo velmi náročná stimulace ovarií, a žena tak může další pokus absolvovat mnohem pohodlněji a bez zbytečných rizik.

Ušetří i pojišťovny 

V České republice je dlouhodobý konsensus českých lékařů ten, že při transferu se neaplikují více než dvě embrya. Zákon platný od roku 2012 také směřuje pacientky k použití pouze jednoho embrya a používá k tomu poměrně účinnou páku – finance: 

  • Žena, která si v prvních dvou cyklech nechá transferovat pouze jedno embryo, bude mít nárok celkem na čtyři pojišťovnou hrazené cykly, zatímco žena s přenosem dvou embryí bude mít hrazeny cykly pouze tři.
  • Nechá-li si žena zbylá embrya zamrazit, může je poté použít bez náročných příprav. To je samozřejmě spojeno s nižšími náklady na celý proces asistované reprodukce.
  • Pojišťovny ale ušetří i po porodu, jelikož s vyšším počtem nedonošených dvojčat, která nebyla nijak výjimečným výsledkem po transferu většího počtu embryí, stoupají nároky na perinatální péči. 

Důležitá otázka 

Problém, který však stále ještě vyřešen není, jsou nepoužitá zbylá embrya. Velkou otázkou stále zůstává, zdali je možné tyto nadpočetné kusy použít pro výzkumné účely. Otázka to není čistě medicínská, nicméně se stoupajícím počtem párů využívajících metod asistované reprodukce je stále aktuálnější.

(boba)

Zdroje:
zdravi.e15.cz
www.vitalia.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více