Články - detail

Domů dash Články dash Dárcovství vajíček
Dárcovství vajíček
calendar 27. 2. 2008

Dárcovství vajíček

Dárcovství vajíček je metoda asistované reprodukce, kdy žena je dárkyní vajíčka, které poslouží k oplození. V ČR je tento postup ošetřen zákonem o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách.

Dárcovství vajíček je metoda asistované reprodukce, kdy žena je dárkyní vajíčka, které poslouží k oplození. V ČR je tento postup ošetřen zákonem o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách a souvisejících činnostech z roku 2006. Zákon také jasně stanovuje, že matkou dítěte je vždy žena, která dítě porodí.

Komu je metoda určena?

Je to metoda vhodná pro páry, kdy žena neprodukuje vlastní kvalitní vajíčka. Může jít o pacientky, u kterých nedošlo k vývoji vaječníků, nebo jim byly odstraněny při operaci. Dalším příkladem jsou ženy s předčasným selháním vaječníků nebo pacientky v období menopauzy. Ženy, které jsou vyššího věku, mohou vytvářet vajíčka nižší kvality. Ta pak nejsou schopna oplození nebo u nich nedochází k uhnízdění embrya v děloze. Další indikací jsou pacientky s genetickým onemocněním.

Žena, která se rozhodne podstoupit tuto formu terapie, je nejprve otestována pomocí hormonálních přípravků. Zjišťuje se, jestli je její děloha schopna vytvořit sliznici vhodnou k přijetí a uhnízdění embryí. Pokud se ultrazvukovým vyšetřením prokáže příznivý nález, lze pokračovat v léčbě. Vajíčka získaná od zdravé dárkyně jsou oplozena spermiemi partnera příjemkyně. Vzniklá embrya jsou následně přenesena do dělohy budoucí matky podobně jako při jiných metodách umělého oplodnění.

Dárkyně vajíček

Darování vajíček je dobrovolný, anonymní a bezplatný proces. Dárkyni je nabídnuta finanční odměna za čas a výdaje spojené s darováním. Požadavky, které musí žena-dárkyně splňovat, se mohou v jednotlivých reprodukčních centrech lišit, ale obecně platí:

  • Věk ženy musí být 18–35 let.
  • Každá žena podstoupí gynekologické, endokrinologické a genetické vyšetření, musí mít negativní HIV test, negativní testy zaměřené na infekční záněty jater a sexuálně přenosné nemoci (syfilis, chlamydie, cytomegaloviry).
  • Podmínkou je dobré mentální a psychické zdraví.
  • Žena podepisuje informovaný souhlas s darováním vajíček se závazkem dodržení anonymity.

Darování vajíček patří k úspěšným metodám v léčbě neplodnosti. Umožňuje dosáhnout těhotenství u žen s poruchou tvorby vlastních zárodečných buněk za předpokladu, že děloha příjemkyně je zdravá a k dispozici jsou kvalitní vajíčka od dárkyně.

(nes)

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více