Články - detail

Domů dash Články dash Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
calendar 27. 3. 2010

Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není… Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku.

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není…

Předchozí dítě nezaručuje schopnost počít další

Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku. Slovo neplodnost žádného z nich nenapadne ani ve snu. Zdá se přece samozřejmé, že pokud už jedno či více dětí zplodili, ty další nemůžou být žádný problém. Jenomže skutečnost může být úplně jiná.

Poškozené spermie příčinou u muže

Realita je, že i tehdy, když žena či muž děti v předchozím vztahu s jiným partnerem měli, tentokrát se jim to s novým partnerem nemusí přirozenou cestou poštěstit. Příčin může být mnoho. Ze strany muže za neplodnost zodpovídá porucha spermií, kterou může způsobit poúrazový stav, infekce, nadmíra alkoholu či snad i nikotinu. Je namístě podstoupit specializovaná urologická a genetická vyšetření, která by u muže mohla příčinu neplodnosti odhalit.

Ani u ženy nemusí být vše v úplném pořádku

Ani u ženy nemusí být příčin zrovna málo. Vyšší věk při snaze mít další děti s novým partnerem situaci určitě nenahrává, ale není to jediný důvod. Porucha ovulace, endometrióza nebo poškození vejcovodů jsou těmi, které mohou vzniknout i poté, co již žena předtím porodila. Mezi nezanedbatelné příčiny toho, že nový pár nemůže počít dítě, patří imunologické důvody. V těle ženy, ale i muže se mohou vytvářet protilátky proti spermiím. Tyto protilátky spermie poškozují nebo znemožňují jejich pohyblivost.

Co s tím?

Samozřejmostí je vyšetření páru, který se o miminko snaží. To zahrnuje návštěvu gynekologa, genetika a možná i endokrinologa, který se specializuje na hormonální poruchy. Podle výsledků jednotlivých vyšetření je páru doporučen další postup, který jeho šanci na miminko zvýší.

(skl)

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více