#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti
Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti
calendar 20. 10. 2014

Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti

Příčiny neplodnosti jsou různé a může jich být i několik najednou. Jasno vám udělá série testů, která odhalí, proč se zrovna vám nedaří otěhotnět.

Příčiny neplodnosti jsou různé a může jich být i několik najednou. Jasno vám udělá série testů, která odhalí, proč se zrovna vám nedaří otěhotnět.

Přes 80 % všech problémů s plodností je způsobeno třemi nejčastějšími příčinami:

  1. Nepravidelná ovulace a špatný stav vajíček.
  2. Nedostatek či porucha pohyblivosti spermií.
  3. Neprůchodnost vejcovodů.

Testování se tedy týká jak vás, tak vašeho partnera a za 5 až 6 týdnů budete mít jasno, kde je problém.

První krok: Jak je na tom on

Rozbor vzorku mužských spermií by měl být úplně prvním krokem v hledání příčiny neplodnosti. Test se provádí na klinikách mužské neplodnosti či urologii a měl by předcházet jakémukoliv specifickému vyšetření ženy. V odebraném vzorku se kontroluje jeho množství, počet spermií, jejich pohyblivost a možná poškození. Pro nejpřesnější výsledky by muž neměl tři dny před odběrem provozovat pohlavní styk ani masturbovat a vzorek by se měl dostat do laboratoře nejpozději do hodiny od odebrání.

Druhý krok: Odhalení ovulace

Nyní přichází na řadu žena. Nejprve je nutné zjistit, jestli je ovulační cyklus v pořádku. Lékař zjišťuje, zda jsou přítomné typické známky ovulace, jak vypadají vajíčka a jestli provozujete pohlavní styk v pěti až šesti plodných dnech před ovulací a po ní. Otázky lékaře vám mohou připadat nepříjemné či příliš osobní, ale pamatujte, že se vám snaží jen pomoci.

Doba ovulace se dá poznat několika způsoby:

  • výpočtem,
  • měřením teploty,
  • sledováním hlenu děložního čípku,
  • bolestí v polovině menstruačního cyklu,
  • OPK ovulačními testy.

Třetí krok: Hormonální vyšetření

Hormonální testy se dělají ve dvou dobách. První probíhá třetí den cyklu, druhý pak týden po ovulaci.

Třetí den cyklu se vyšetřují hladiny následujících hormonů:

  1. FSH – folikuly stimulující hormon – jedná se o hormon, který se tvoří v hypofýze (v podvěsku mozkovém) a zvyšuje se s věkem a přibližující se menopauzou. Je známkou stárnutí vaječníků. Vysoké hladiny tohoto hormonu znamenají, že vaječníky málo reagují na signály z mozku a netvoří nové folikuly nutné pro ovulaci. Čím vyšší hodnoty FSH, tím je šance na miminko nižší.
  2. Prolaktin – další z hormonů tvořených v hypofýze. Jeho hladiny se zvyšují u žen s tzv. prolaktinomem – nezhoubným nádorem hypofýzy.
  3. Hormony štítné žlázy – nedostatek nebo nadbytek hormonů štítné žlázy také ovlivňují proces otěhotnění.
  4. Testosteron a další mužské hormony – u některých žen jsou zvýšené hodnoty mužských hormonů neboli androgenů, které mohou způsobovat mimo jiné nadměrný růst ochlupení a přítomnost dalších mužských znaků.

Týden po předpokládané ovulaci se vyšetřuje už jen hladina progesteronu, tedy ženského pohlavního hormonu, který ovlivňuje početí a průběh těhotenství. Podle výšky jeho hladiny se určuje, zda ovulace proběhla, či ne. 

Čtvrtý krok: Průchodnost vejcovodů

K tomu, aby vajíčko mohlo vycestovat z vaječníku a dostat se do dělohy, je nutný dobře průchodný vejcovod. Vejcovody mohou být zjizvené častými záněty či operacemi a jejich průchodnost se dá zjistit několika způsoby.

  • HSG – za zkratkou HSG se skrývá rentgenologické vyšetření s kontrastní látkou vstříknutou do vejcovodů přes děložní čípek.
  • Laparoskopie – jedná se o velice šetrný chirurgický zákrok, při kterém je do břišní dutiny zaveden teleskop, kterým se zkontroluje stav orgánů malé pánve. Může se jednat o tzv. diagnostickou laparoskopii, kdy se lékař na orgány pouze podívá, nebo terapeutickou, kdy je potřeba provést další chirurgický výkon na vaječnících či vejcovodech.
  • Ultrazvuk – podobně jako rentgenem je možné orgány zobrazit i ultrazvukem.

Tyto testy obvykle stačí na odhalení příčiny a navržení léčby neplodnosti. Pokud by ani po nich nebylo jasné, o který problém se jedná, přichází na řadu další možnosti, jako transvaginální ultrazvuk (nebolestivé vyšetření orgánů nacházejících se v okolí pochvy) či odebrání vzorku ze sliznice dělohy. Ve většině případů ale nejsou potřeba.

(jez)

Zdroj: www.babymed.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více