#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost
Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost
calendar 23. 6. 2014

Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost

Porod císařským řezem, nebo raději přirozený, spontánní příchod miminka na svět? Před touto volbou se v současné době ocitá stále více žen. Jak je to s riziky při císařském řezu a zda může tato operace nějak ovlivnit další těhotenství, to napoví následující řádky.

Britští lékaři si všimli, že se ženy při rozhodování o volbě mezi spontánním porodem a císařským řezem řídí některými mylnými domněnkami. Jedním z rozšířených mýtů je i tvrzení, že „císař“ může mít negativní dopad na budoucí plodnost ženy. Proto byla iniciována rozsáhlá studie zkoumající vliv této operace na ženskou fertilitu.

Vyvrácení obav 

Nejnovější britský výzkum je jedinečný svým rozsahem i snahou o nezaujatost – do studie byly brány pouze rodičky bez přidružených komplikací, aby nedocházelo ke zkreslování výsledků.

  • Zúčastnilo se neuvěřitelných 224 024 žen. 
  • Všechny rodily vůbec poprvé a neměly v průběhu těhotenství žádné komplikace.
  • 21,4 % rodiček nakonec podstoupilo císařský řez. Pro naprostou většinu z nich však operace nebyla plánovaná, nýbrž v průběhu porodu bylo nutné řez vykonat či se tak žena sama rozhodla.
  • Výsledkem studie pak bylo, že císařský řez má jen velice malý, téměř zanedbatelný vliv na budoucí plodnost ženy. 
  • Toto zhodnocení je přitom v rozporu se závěry předchozích studií, které přece jen poukazovaly na jistý negativní vliv císařského řezu.

Naprostou bezpečnost zaručit nelze

Sami autoři uvádějí, že tato studie byla provedena za účelem uklidnění žen, jež porod císařským řezem již v minulosti podstoupit musely. Nicméně tato operace, byť s minimálním vlivem na plodnost, má bohužel i jiné negativní dopady na ženský organismus. Proto vědci apelují, aby zdravotníci podporovali budoucí matky ke spontánním porodům, pokud je to z lékařského hlediska jen trochu možné. Přivést dítě na svět klasickou cestou je přitom možné i u žen, které již v minulosti rodily řezem císařským.

Nebojte se tedy obtíží s otěhotněním, pokud budete muset podstoupit „císaře“. Mále-li však možnost, volte raději spontánní porod, a to s ohledem na jeho přínosy pro vás i pro děťátko.

(bak)

Zdroje: www.nursingtimes.net Britska studie potvrzuje, ze porod cisarskym rezem neni rizikem pro zachovani fertility, 2014

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více