#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete si otestovat partnerovu plodnost? Máte možnost
Chcete si otestovat partnerovu plodnost? Máte možnost
calendar 1. 6. 2009

Chcete si otestovat partnerovu plodnost? Máte možnost

Toužíte po miminku a ráda byste věděla, zda je váš nastávající dostatečně plodný. Lze si ale partnerovu plodnost otestovat ještě před vstupem do manželství?

Chystáte se na svatbu, toužíte po miminku a ráda byste věděla, zda je váš nastávající dostatečně plodný. Lze si ale partnerovu plodnost skutečně otestovat ještě před vstupem do manželství?

Z čistě praktického hlediska něco takového jistě lze. Méně shody pak již panuje v tom, zda je něco takového potřebné nebo vhodné. V naší západní kultuře již obvykle nebývá zplození potomků tím hlavním kritériem úspěšného a dobrého manželství. Jednotlivec ale i přesto může mít důvod chtít znát odpověď na jednoduchou otázku: Můžeme spolu mít děti?

Základem je „kvalitní“ spermiogram

Nejdůležitějším vyšetřením, které nás informuje o schopnosti partnera počít dítě, je vyšetření spermiogramu. To umožňuje zjistit, zda je v ejakulátu vašeho partnera přítomen dostatečný počet spermií, zda jsou tyto spermie zdravé a životaschopné (pohyblivé). Při vyšetření spermiogramu se vzorek odebírá pomocí masturbace v odběrové místnosti, před vyšetřením je doporučováno 2–7 dní pohlavní abstinence. Styk před vyšetřením totiž může vést k nižšímu počtu spermií ve vzorku.

Vyšetření spermiogramu provádí sexuolog běžně při některých onemocněních mužského pohlavního a močového systému. V takových případech je vyšetření plně hrazeno pojišťovnou. Vyšetření spermiogramu může doporučit také gynekolog, pokud se ženě i při pravidelném styku s partnerem nedaří delší dobu otěhotnět. Také v tomto případě bude váš partner otestován zcela zdarma.

Kromě indikací ze strany lékaře existuje i možnost vyšetření spermiogramu na vlastní žádost – jediným rozdílem v tomto případě je, že takové vyšetření si musíte zaplatit sami. Cena záleží na uvážení samotného lékaře, pohybuje se okolo jednoho tisíce korun.

Žádné vyšetření není samospasitelné

Plodnost partnera si tedy ověřit lze – stačí ho přesvědčit k návštěvě příslušného lékaře a k jednorázovému vydání něco málo přes tisíc korun. Pokud se vám toto podaří a vyšetření spermiogramu bude v pořádku, váš partner je pravděpodobně schopen bez větších problémů počít dítě. Stoprocentní jistotu však nemáte nikdy. Existují páry, kterým se ani po několika letech nepodařilo mít dítě, přestože spermiogram muže a gynekologická i hormonální vyšetření u ženy byla v pořádku. Za neschopností počít dítě u některých zdravých párů může být i psychický stres nebo nějaký imunologický problém.

I v dnešní báječně efektivní a racionální době tedy stále platí, že dítě je spíše "dar" než výsledek cíleného snažení. Pokud chcete mít pořádnou dávku jistoty, pošlete partnera na spermiogram. Nikdy však nezapomínejte, že vaše jistota nemůže být zcela stoprocentní.

(vek)

Zdroj: www.andrologie.cz

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více