20. 2. 2009
Chcete miminko? Vyhněte se alkoholu
Početí dítěte je okamžik, který si mnoho párů plánuje a pečlivě se na něj chystá. Měla by to být chvíle plná radosti a vášně. Dobu oplodnění ale může ovlivňovat řada faktorů. Jedním z nich je alkohol.
Početí dítěte je okamžik, který si mnoho párů plánuje a pečlivě se na něj chystá. Měla by to být chvíle plná radosti a vášně. Dobu oplodnění ale může ovlivňovat řada faktorů. Jedním z nich je alkohol.
Tajný škodič
Konzumace alkoholu má řadu vedlejších účinků. Jedním z nich je i ovlivnění plodnosti, a to ve špatném slova smyslu. Časté pití alkoholu pak může poškodit i samotný plod. Lékaři proto radí, abychom své holdování alkoholu včas přiznali.
Alkohol a ženská plodnost
Všechny ženy, které se chystají mít děťátko, by měly být poučeny o vedlejších účincích alkoholu, a to od možné neplodnosti, rizika spontánního potratu až po poškození nitroděložního vývoje dítěte a vzniku možných růstových a orgánových změn. Pití alkoholu do značné míry ovlivňuje náš podvěsek mozkový, který je zodpovědný za vylučování hormonů. Ty jsou nezbytné pro zajištění pravidelné menstruace, ovulace a dalších fází potřebných pro oplodnění.
Protože alkohol tuto strukturu v mozku negativně ovlivňuje, žena menstruaci nedostane, nemá ovulaci a nedaří se jít počít dítě. Pití alkoholu s sebou nese také riziko předčasného porodu a jiné vedlejší komplikace.
Fetální alkoholový syndrom
Ženy alkoholičky mají vysoké riziko tohoto syndromu. Ten byl poprvé popsán Jonesem v roce 1973. Je charakterizován poruchami růstu dítěte, mentální retardací a vrozenými vadami mozku a srdce dítěte. Syndrom ohrožuje 30 až 40 % matek alkoholiček.
Alkohol a mužská plodnost
Ani muži nejsou před negativními účinky alkoholu uchráněni. U nich tento škodič zabíjí buňky, které jsou ve varlatech zodpovědné za tvorbu spermií. Prostě pití alkoholu při plánovaném početí dítěte rozhodně není dobré. Jeho omezením se vyvarujeme zbytečným problémům a můžeme se těšit na zdravé a krásné dítě.
(ena)
Zdroj: http://www.babyhopes.com