#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete i po sterilizaci otěhotnět? I pro vás existuje řešení
Chcete i po sterilizaci otěhotnět? I pro vás existuje řešení
calendar 13. 9. 2010

Chcete i po sterilizaci otěhotnět? I pro vás existuje řešení

V životě mohou nastat situace, kdy se žena dobrovolně rozhodne vzdát se natrvalo možnosti otěhotnění. Podstoupí takzvanou sterilizaci, během které jsou jí podvázány vejcovody.

V životě mohou nastat situace, kdy se žena dobrovolně rozhodne vzdát se natrvalo možnosti otěhotnění. Podstoupí takzvanou sterilizaci, během které jsou jí podvázány vejcovody. Tím je definitivně zabráněno setkání vajíčka se spermií. Přestože má většina žen k tomuto kroku důvody více než pochopitelné a závažné, malá část z nich svého rozhodnutí nakonec lituje. Je sterilizace skutečně nevratným zákrokem?

Když má vajíčko opět cestu volnou

Ženy, které podstoupily sterilizaci, a přesto si přejí otěhotnět, mají dvě možnosti. Jednou z nich je opětovný chirurgický zákrok, při kterém se lékaři snaží vejcovody znovu zprůchodnit. Jedná se však o mnohem složitější výkon, než kterým je samotná sterilizace. Neobejde se bez mikroskopu a mnohdy nemůže být proveden laparoskopicky. Pokud se podaří průchodnost obnovit, což bohužel není vždy zaručeno, žena se ocitá ve zvýšeném riziku mimoděložního těhotenství. Co se týče úspěšnosti této metody, velmi záleží na původním způsobu sterilizace. Nejvíce naděje v tomto smyslu přináší použití svorek – oproti jinému a běžnějšímu postupu, kdy je vejcovod zcela přerušen nůžkami.

Umělé oplodnění jako řešení?

Další možností v takové situaci je podrobit se umělému oplodnění. Pro kterou z těchto dvou cest se žena rozhodne, záleží na několika faktorech. Mimo jiné i na partnerově spermatu, protože při jeho horší kvalitě bývá umělé oplodnění řešením rozumnějším. "Pro" tuto možnost hraje také nižší riziko mimoděložního těhotenství, které je po zprůchodnění vejcovodů až 10% (!), „proti“ zase nutnost opakování této procedury při každém dalším pokusu o otěhotnění.

Otěhotnění po sterilizačním výkonu není sice nemožné, je však více než problematické. Je proto namístě pečlivě zvážit důvody vedoucí ženu k tak závažnému kroku, jako je přerušení vejcovodů.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více