Články - detail

Domů dash Články dash Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?
Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?
calendar 7. 12. 2009

Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?

Přemýšlíte o tom, že do vaší rodiny přibude někdo další, kdo už nebude miminko? Ať už je to z důvodů zdravotních, nebo jiných, máte možnost přemýšlet o adopci nebo opatrovnictví. Každý ze způsobů se přitom liší.

Přemýšlíte o tom, že do vaší rodiny přibude někdo další, kdo už nebude miminko? Ať už je to z důvodů zdravotních, nebo jiných, máte možnost přemýšlet o adopci nebo opatrovnictví. Každý ze způsobů, jak přijmout mezi sebe nového člena rodiny, se přitom liší.

Adoptovat můžete, pokud jste manželé

Adopci se také říká osvojení. Tímto způsobem přijímáte dítě za vlastní a máte k němu práva a rodičovské povinnosti stejné, jako byste byli jeho vlastními biologickými rodiči. Nový člen rodiny získá vaše příjmení. Pozor, osvojit si můžete pouze dítko, které je nezletilé, a musí být mezi vámi přiměřený věkový rozdíl. Za dítě zodpovídají jeho zákonní zástupci a těmi nemusí být nutně rodiče. Tito zástupci nebo tento zástupce musí dát nejdříve k adopci souhlas.

6 měsíců nezájmu rodičů = možnost adopce

Pokud jsou zákonnými zástupci rodiče dítěte, budete tedy potřebovat jejich souhlas k adopci. Jestliže ale po dobu nejméně 6 měsíců o dítě neprojevovali zájem, třeba tím, že jej nenavštěvovali nebo neplnili tzv. vyživovací povinnost, není jejich souhlas třeba. To samé platí v případě, že po narození dítěte o něj neprojevili žádný zájem po dobu 2 měsíců. Někdy dají rodiče souhlas k osvojení předem a potom už jejich žádný další souhlas nepotřebujete. Soud rozhodne o tom, zda jsou splněny všechny podmínky a zda můžete dítě adoptovat.

Další způsob – opatrovnictví

V případě, že rodiče dítěte zemřeli nebo byli zbaveni rodičovských práv či nemají způsobilost k právním úkonům, je ustanoven opatrovník, který dítě zastupuje a stará se o jeho záležitosti. Pokud o něj i osobně pečuje, nahrazuje péči rodičů. Opatrovníkem a zároveň zákonným zástupcem dítěte se můžete stát i vy, a vzniknou vám tedy nároky jako pěstounovi.

Pokud při pěstounské péči nebudete ustanoveni zákonnými zástupci dítěte, mohou jeho původní rodiče rozhodovat o některých důležitých věcech. Třeba o těch, které se týkají volby povolání nebo cestování s dítětem do zahraničí. Může být také zajištěn styk původních rodičů s dítětem. Jako pěstoun máte nárok na odměnu poskytovanou státem a rovněž na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Pěstounská péče zaniká, když dítě dosáhne 18 let.

Dětí, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině, je u nás kolem 20 tisíc. Většina z nich má svoji vlastní rodinu, která se ale o ně z nějakých důvodů nemůže nebo nechce starat. 2 % z těchto dětí jsou sirotci. Ať už se rozhodnete pro adopci, či pěstounskou péči, budete spolupracovat s odděleními péče o dítě a psychologem a konečný verdikt pronese soud.

Zdroj:
www.tydenik-sondy.cz
www.rodina.cz

(skl)

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více