Články - detail

Domů dash Články dash Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví
Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví
calendar 2. 4. 2010

Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví

Narození zdravého děťátka je cílem všech lékařů, porodních asistentek a maminek. Ke zjištění toho, zda je již během těhotenství všechno v pořádku, se používá několik vyšetřovacích metod.

Narození zdravého děťátka je cílem všech lékařů, porodních asistentek a maminek. Ke zjištění toho, zda je již během těhotenství všechno v pořádku, se používá několik vyšetřovacích metod.

Slovo screening zní krkolomně, ale vysvětlení je jednoduché. Jedná se o preventivní vyšetřování, kdy se v případě těhotenství pátrá po tom, zda se miminko narodí zdravé. A pokud se nějaká vada či nemoc zjistí, mohou být zdravotníci i maminka připraveni předem. Léčba dítěte tak může začít neprodleně po narození. Screening vrozených vývojových vad prováděný v těhotenství pomáhá vyčlenit ty maminky, u kterých je vyšší riziko poškození plodu Downovým syndromem, otevřeným defektem neurální trubice nebo Edwardsovým syndromem.

Čeká vás ultrazvuk a vyšetření krve

Při biochemickém vyšetření je nabrána krev u gynekologa, a to většinou kolem 15. týdne těhotenství. Při jejím vyšetření se v laboratoři stanovují tři parametry, a proto se setkáte s termínem triple test. Ženám, jejichž výsledek triple testu je pozitivní, tzn., že patří do rizikové skupiny, je doporučeno další vyšetření. Tím je nejčastěji amniocentéza. Pokud je biochemický screening pozitivní, neznamená to totiž, že miminko opravdu nějakou vadou trpí.

Ultrazvuk jako výborný detektor vad

Ultrazvuk je schopen podle určitých znaků napovědět, zda miminko trpí Downovým syndromem. Poprvé je prováděn mezi 11. a 14. týdnem gravidity a slouží i k odhalení vrozených vývojových vad a malformací. Není ale všemocný, některé menší vady odhalit nemusí. Naproti tomu diagnóza Downova syndromu z plodové vody je stoprocentní. Na některé další vady může ale být i amniocentéza krátká.

Skoro žádná metoda neřekne nic najisto

Negativní výsledek screeningu znamená, že riziko postižení plodu Downovým syndromem nebo defektem neurální trubice není vysoké. Negativní výsledek screeningu ale nemůže jedno ani druhé absolutně vyloučit. Žádný screeningový test není zatím tak přesný, aby dokázal s absolutní jistotou odlišit těhotenství s postiženým plodem od zdravého. Pouze negativní výsledek amniocentézy téměř jistě zaručuje, že dítě nebude mít Downův syndrom.

Zdroj: http://www.gynekologie-porodnictvi.cz/clanek-7-zobrazovani-rustu-plodu-14-785

(skl)

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více