#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví
Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví
calendar 2. 4. 2010

Bude miminko zdravé? Vyšetření napoví

Narození zdravého děťátka je cílem všech lékařů, porodních asistentek a maminek. Ke zjištění toho, zda je již během těhotenství všechno v pořádku, se používá několik vyšetřovacích metod.

Narození zdravého děťátka je cílem všech lékařů, porodních asistentek a maminek. Ke zjištění toho, zda je již během těhotenství všechno v pořádku, se používá několik vyšetřovacích metod.

Slovo screening zní krkolomně, ale vysvětlení je jednoduché. Jedná se o preventivní vyšetřování, kdy se v případě těhotenství pátrá po tom, zda se miminko narodí zdravé. A pokud se nějaká vada či nemoc zjistí, mohou být zdravotníci i maminka připraveni předem. Léčba dítěte tak může začít neprodleně po narození. Screening vrozených vývojových vad prováděný v těhotenství pomáhá vyčlenit ty maminky, u kterých je vyšší riziko poškození plodu Downovým syndromem, otevřeným defektem neurální trubice nebo Edwardsovým syndromem.

Čeká vás ultrazvuk a vyšetření krve

Při biochemickém vyšetření je nabrána krev u gynekologa, a to většinou kolem 15. týdne těhotenství. Při jejím vyšetření se v laboratoři stanovují tři parametry, a proto se setkáte s termínem triple test. Ženám, jejichž výsledek triple testu je pozitivní, tzn., že patří do rizikové skupiny, je doporučeno další vyšetření. Tím je nejčastěji amniocentéza. Pokud je biochemický screening pozitivní, neznamená to totiž, že miminko opravdu nějakou vadou trpí.

Ultrazvuk jako výborný detektor vad

Ultrazvuk je schopen podle určitých znaků napovědět, zda miminko trpí Downovým syndromem. Poprvé je prováděn mezi 11. a 14. týdnem gravidity a slouží i k odhalení vrozených vývojových vad a malformací. Není ale všemocný, některé menší vady odhalit nemusí. Naproti tomu diagnóza Downova syndromu z plodové vody je stoprocentní. Na některé další vady může ale být i amniocentéza krátká.

Skoro žádná metoda neřekne nic najisto

Negativní výsledek screeningu znamená, že riziko postižení plodu Downovým syndromem nebo defektem neurální trubice není vysoké. Negativní výsledek screeningu ale nemůže jedno ani druhé absolutně vyloučit. Žádný screeningový test není zatím tak přesný, aby dokázal s absolutní jistotou odlišit těhotenství s postiženým plodem od zdravého. Pouze negativní výsledek amniocentézy téměř jistě zaručuje, že dítě nebude mít Downův syndrom.

Zdroj: http://www.gynekologie-porodnictvi.cz/clanek-7-zobrazovani-rustu-plodu-14-785

(skl)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více