Články - detail

Domů dash Články dash Boj s kily při hormonální léčbě
Boj s kily při hormonální léčbě
calendar 26. 10. 2015

Boj s kily při hormonální léčbě

Pokusy o početí za pomoci umělého oplodnění mívají nepříjemný vedlejší efekt a tím je nárůst váhy. Na vině bývá hormonální léčba i změna životního stylu, která doprovází snahu neohrozit případné těhotenství. Rozhodnutí, zda začít hubnout a jak, by však žena měla nechat na lékaři.

Co vlastně tloustnutí způsobuje? V méně než jednom procentu případů může nastat tzv. ovariální hyperstimulační syndrom, kdy přírůstek hmotnosti dosahuje až 5 kg za 3–5 dnů. V tomto případě se však jedná o zadržování tekutin. Daleko častější je přibývání na váze dané hromaděním podkožního tuku. Postup je pomalejší a příčiny jsou různé. V první řadě jde o nežádoucí účinek hormonální léčby. Některé ženy však také skončí během léčby neplodnosti se cvičením, jiné se zase přestanou omezovat v jídle. K dosažení úbytku tělesné hmotnosti je třeba vrátit se ke zdravé stravě a pohybu. Intenzivnější fyzické aktivity je však vhodné konzultovat s lékařem, aby nedošlo k narušení průběhu léčby. Tělesné zdraví je ale nezbytným předpokladem úspěchu terapie neplodnosti a navíc pomáhá překonat zklamání z případného neúspěchu.

3 kroky k udržení váhy 

  1. Napřed proberte snahu zhubnout se svým lékařem. Pokud plánujete další cyklus umělého oplodnění, možná vám doporučí se shazováním kil počkat. V některých případech může redukce váhy naopak k otěhotnění pomoci. Lékař určí, do které skupiny patříte, a jaký postup pro vás bude výhodný. Výživa a cvičení opravdu mohou plodnost výrazně ovlivnit.
  2. Snižte kalorický příjem. Odstraňte ze své stravy prázdné kalorie, které se schovávají například ve slazených nápojích, bonbonech apod. Jezte libové maso – dostatek kvalitních bílkovin je zcela nepostradatelný pro otěhotnění a zdravý vývoj plodu. Denně byste měla přijmout aspoň 46 gramů bílkovin. Snažte se, aby vaše strava byla pestrá a hodnotná. Vypijte denně 1,5–2 litry čisté vody, i hydratace je pro početí důležitá. 
  3. Zařaďte do svého programu 150 minut lehkého nebo 75 minut intenzivního cvičení týdně. Pro hubnutí je nejlepší aerobní sport, který posiluje především srdce – jedná se třeba o běh, chůzi, cyklistiku, nordic walking apod. Vhodná jsou i silová cvičení, jsou-li prováděna s rozumem. Dvakrát týdně lze tedy navštívit posilovnu a procvičit různé svalové skupiny.

Hormonální léčba znamená pro tělo vždy značnou zátěž. Dopřejte si proto dostatek odpočinku, abyste po jejím absolvování nabrala síly. Vybírejte si spíše lehčí cvičení, a pokud se cítíte vyčerpaná nebo trpíte bolestmi svalů, poraďte se s lékařem.

(pez)

Zdroj: http://healthyliving.azcentral.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více