#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog
Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog
calendar 8. 10. 2010

Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog

Předtím než se pár rozhodne pro umělé oplodnění, prožívá obvykle mnoho zklamání. "Proč zrovna na nás příroda zapomněla?" "Proč zrovna my nemůžeme počít přirozenou cestou?"

Předtím než se pár rozhodne pro umělé oplodnění, prožívá obvykle mnoho zklamání. "Proč zrovna na nás příroda zapomněla?" "Proč zrovna my nemůžeme počít přirozenou cestou?" Takové a podobné otázky trápí většinu lidí, kteří mají problém s plodností. Samotná fertilizace in vitro (IVF) ale nebývá procházkou růžovou zahradou. Je to cesta emocionálně velmi náročná, která může přinést další stres.

Je to moje poslední šance?

Řada lidí podstupujících umělé oplodnění chápe tento proces jako poslední šanci mít své biologicky vlastní dítě, ačkoliv tomu tak vždy být nemusí. To je velmi stresující samo o sobě, zvláště pak, když k tomu přistoupí další faktory. Léčba je časově velmi náročná a zasahuje do všedních povinností, jako je studium nebo zaměstnání. Kromě času a financí vkládají partneři do celého procesu všechny své naděje. Když pak ve výsledku k otěhotnění nedojde, nastupuje další zklamání a někdy až pocit beznaděje. Dokonce i v případě početí mohou k původní euforii přibýt další obavy, a to z potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Mluvte, mluvte, mluvte!

Chcete-li podstoupit náročný program IVF, je dobré se na to duševně předem připravit. Důležité je porozumění celému procesu, vědět, co všechno vás čeká. Ve svém očekávání buďte realističtí. Statistika je neoblomná a procenta úspěšnosti každého z cyklů skutečně platí. Dopředu si rozmyslete, kolik pokusů je pro vás maximem.

Mluvte s partnerem o případných možnostech, které mohou být aktuální až v budoucnu, jako například oplodnění spermiemi jiného dárce nebo adopce. Nenechávejte si své pocity a obavy pro sebe, partnerská komunikace je v tomto období skutečně důležitá. Nezapomínejte se bavit a relaxovat, snažte se co nejvíce uvolnit a oprostit se od stresu.

Nebojte se odborné pomoci

Pro partnery, kteří procházejí umělým oplodněním, existuje podpora v podobě psychologického poradenství. Není hanbou se k takové pomoci uchýlit. Je totiž známý fakt, že tělo a duše spolu spolupracují víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A proto není vyloučeno, že psychická vyrovnanost a klid duše zvýší pravděpodobnost úspěchu.

(veri)

Zdroj: infertilityalabama.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více