Články - detail

Domů dash Články dash Asistovaná reprodukce: který typ může pomoci právě vám
Asistovaná reprodukce: který typ může pomoci právě vám
calendar 17. 11. 2013

Asistovaná reprodukce: který typ může pomoci právě vám

Neplodných párů na světě neustále přibývá, medicína si ale naštěstí umí s mnoha případy poradit. Asistovaná reprodukce je jednou z metod určených k léčbě neplodnosti. Možných postupů je mnoho, který je ale ideální pro vás?

Neplodných párů na světě neustále přibývá, medicína si ale naštěstí umí s mnoha případy poradit. Asistovaná reprodukce je jednou z metod určených k léčbě neplodnosti. Možných postupů je mnoho, který je ale ideální pro vás?

Vše záleží na příčině

Jako ve všech ostatních oborech se i v léčbě neplodnosti snaží lékaři najít příčinu předchozích nezdarů při snaze o otěhotnění. Pokud se jim to podaří, léčba je namířena právě na daný problém. V první linii terapie se mohou uplatnit i metody nepatřící do asistované reprodukce.

Ženské obtíže

  • Poruchy ovulace. Je-li problém v ovulaci, je možné začít nejprve s léky, které ji podpoří a pomohou vaječníkům uvolnit vajíčko. Patří mezi ně například klomifen. Pokud máte onemocnění vázané na vaječníky, jako je například syndrom polycystických ovarií, je léčba zaměřena na terapii tohoto onemocnění a primárně se užívají také léky (metformin).
  • Blokované či poškozené vaječníky. V tomto případě samotné léky ničemu nepomohou. Jako řešení problému vám může být nabídnuto chirurgické řešení neprůchodnosti vaječníků.
  • Endometrióza. I zde může být chirurgické řešení první volbou, a to především tehdy, jedná-li se o lehkou či střední formu.
  • Tvorba protilátek proti spermiím. Pokud se v poševním hlenu ženy takové protilátky vyskytují, je vhodnou metodou nitroděložní inseminace.
  • Nevysvětlitelná neplodnost. Není bohužel ničím vzácná a případů, kdy se lékařům nepodaří odhalit důvod problematického otěhotnění, není málo. První postup je konzervativní a spočívá v podpoře ovulace či nápomoci pohlavním buňkám v podobě inseminace.

Pokud je problém na straně partnera, jako první krok může být navržena inseminace – jakožto nejjednodušší možné řešení.

Když první krok nezabere

Ke klasickým metodám asistované reprodukce se zpravidla přistupuje až tehdy, kdy zklamou postupy jednodušší. Mezi náročnější řešení a další možnosti patří:

  • IVF – in vitro fertilizace: ta je vhodná u starších žen, u žen s neprůchodnými vejcovody či endometriózou, u mužského faktoru neplodnosti a v případě neplodnosti nevysvětlitelné.
  • ICSI – intracytoplazmatická injekce spermií: ideální pro páry, kde je příčina neplodnosti v pomalých či nekvalitních spermiích.
  • GIFT – transfer gamet do vejcovodů: nejvhodnější metoda pro ty, pro něž jsou klasické metody asistované reprodukce v rozporu s morálními či náboženskými principy.
  • Dárcovství vajíček či spermií: vhodné u párů, jejichž reprodukční systém není schopen produkovat pohlavní buňky. K tomu často dochází po absolvování chemoterapie, nicméně ve sterilitu mohou vyústit i jiné zdravotní obtíže. Dále je možné tuto metodu využít v případě genetického onemocnění, které daný pár nechce přenést na svého potomka.
  • Adopce: i toto je jedna z možností, jak si obstarat dítě, pokud to nejde přirozenou cestou. Nemělo by se na ni zapomínat.

(boba)

Zdroje:
www.webmd.com
www.parents.com

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více