Články - detail

Domů dash Články dash Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti
Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti
calendar 1. 9. 2010

Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti

Ashermanův syndrom je soubor příznaků způsobených přítomností vazivových srůstů uvnitř dělohy. Syndrom se projevuje změnou v délce menstruačního cyklu a krvácení během něho a v množství vyloučené krve.

Ashermanův syndrom je soubor příznaků způsobených přítomností vazivových srůstů uvnitř dělohy. Syndrom se projevuje změnou v délce menstruačního cyklu a krvácení během něho a v množství vyloučené krve. Častým důsledkem srůstů v děloze je bohužel také neplodnost.

Ashermanův syndrom bývá také označován jako děložní synechie, srůsty či adheze. Poprvé byly tyto srůsty popsány německým lékařem Heinrichem Fritschem a československým gynekologem Josefem Ashermanem.

Dutina děložní je vystlána sliznicí endometriem, která je tvořena dvěma vrstvami. První z nich, takzvaná funkční vrstva, je odlučována během menstruačního krvácení. Druhá vrstva se jmenuje bazální a zodpovídá za znovuvytvoření funkční vrstvy. Poškození tohoto základu vede ke vzniku srůstů a jizev uvnitř dělohy. K poničení bazální vrstvy endometria dochází nejčastěji nešetrnou dilatací a kyretáží děložní dutiny po potratu či porodu.

Nemoc si nevybírá

Syndrom postihuje ženy bez ohledu na věk i genetické pozadí. Důsledkem srůstů mohou být kromě neplodnosti také opakované potraty, bolest ze zadržované krve a další gynekologické problémy. Méně častou příčinou Ashermanova syndromu jsou operace v oblasti pánve včetně císařského řezu či odstranění myomu. Srůsty mohou vzniknout také následkem zavedeného nitroděložního tělíska, ozařování v oblasti pánve či genitální tuberkulózy, tyto případy jsou ale vzácné.

Řešení za pomoci chirurga i léků

Ashermanův syndrom je nejčastěji potvrzen pomocí vyšetření zvaného hysteroskopie. Po stanovení diagnózy se přistupuje k léčbě. Chirurgické rozrušení srůstů může v některých případech obnovit plodnost, záleží ovšem na závažnosti poškození sliznice. Tento zákrok musí být proveden velmi šetrně, aby se neutvořily nové srůsty a jizvy. Při Ashermanově syndromu se někdy preventivně podávají antibiotika, která brání vzniku případné infekce. Pacientky také často užívají hormonální léčbu estrogeny, která pomáhá bránit vzniku nových srůstů a podněcuje také nárůst sliznice.

Více o Ashermanovu syndromu, jeho diagnostice i léčbě se můžete dozvědět u svého gynekologa.

(tek)

Zdroj:
n.wikipedia.org
www.medscape.com

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více