Články - detail

Domů dash Články dash Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít
Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít
calendar 18. 1. 2016

Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít

Máte nepravidelný cyklus, vůbec nemenstruujete nebo trpíte abnormálním krvácením? Pak možná ani neovulujete. Tento stav se nazývá anovulace a zapříčiňuje 30–40 % všech případů neplodnosti.

Před započetím léčby je třeba provést vyšetření k vyloučení jiných zdravotních problémů, které mohou ovulaci bránit. Může jít o poruchy funkce štítné žlázy, nadledvinek nebo podvěsku mozkového.

Jak otěhotnět při anovulaci

Když váš lékař vyloučí jiné příčiny neplodnosti, může vám předepsat léky, které stimulují ovulaci. Preparátem první volby je klomifen, protože je účinný a prověřený desítkami let praxe. Na rozdíl od jiných přípravků má tu výhodu, že je podáván ve formě tablet a nevyžaduje injekční aplikaci. 

  • Klomifen u většiny žen navodí ovulaci, až 10 % jeho uživatelek však má vícečetné těhotenství. Pro porovnání – pouze 1 % běžné populace počne dvojčata přirozenou cestou.
  • Jeho nežádoucím účinkem může být změna cervikálního hlenu v prostředí nepřátelském pro spermie. Tento problém lze snadno překlenout intrauterinní inseminací – tedy injekcí speciálně upraveného spermatu přímo do dělohy, aby zde bylo vajíčko oplozeno.
  • Další potíží bývá ztenčení děložní výstelky.

Nefunkční vaječníky  

Příčin anovulace může být mnoho. Klasickým problémem je však syndrom polycystických vaječníků. Jedná se o komplexní endokrinologické onemocnění, které postihuje asi 5–10 % žen a může mít za následek poruchu funkce vaječníků. U většiny nositelek se tyto orgány zvětší a jejich povrch se pokryje početnými tenkými cystami, tedy váčky naplněnými tekutinou. K příznakům tohoto syndromu patří:

  1. žádná, nepravidelná nebo abnormální menstruace,
  2. nepravidelná nebo chybějící ovulace,
  3. obezita či nadváha (není podmínkou),
  4. necitlivost k inzulinu,
  5. vysoký krevní tlak,
  6. abnormální hladiny krevních tuků,
  7. nadměrný růst chloupků,
  8. akné,
  9. řídnutí vlasů.

Syndrom polycystických vaječníků nelze zcela vyléčit, ale existuje několik způsobů, jak zmírnit jeho příznaky nebo dopad na plodnost. Máte-li tento problém a zároveň nadváhu, zkuste zhubnout. Lékař vám také může předepsat léky na zvýšení citlivosti k inzulinu.

Stres vše jen komplikuje

Vyrovnat se s neplodností je těžké. Ale nepoddávejte se tomu. Pokud lékaři nenacházejí žádnou příčinu, zaměřte se na psychologickou stránku věci. Můžete to zkusit sami nebo vyhledejte psychologa, se kterým se vám bude dobře povídat. Návštěva takového odborníka není žádná ostuda – je to někdo, kdo vám chce pomoci. Pokud budete bojovat sami, zamyslete se nad radami Americké společnosti reprodukční medicíny:

  • S partnerem mluvte otevřeně.
  • Vyhledejte citovou podporu.
  • Zkuste některou z technik na snížení stresu.
  • Přestaňte kouřit, pít kávu, energetické nápoje a silné čaje.
  • Pravidelně cvičte.
  • Spolupracujte s lékaři.

(pez)

Zdroj:
http://www.webmd.com

Související štítky
Prevence
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více