#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ani při umělém oplodnění si nelze vybrat pohlaví dítěte
Ani při umělém oplodnění si nelze vybrat pohlaví dítěte
calendar 7. 3. 2010

Ani při umělém oplodnění si nelze vybrat pohlaví dítěte

Nebylo by hezké mít možnost si při umělém oplodnění zvolit pohlaví miminka? Kdyby se při vší té nespravedlnosti, kdy se vám nedaří otěhotnět přirozenou cestou, příroda trošičku "obešla"?

Nebylo by hezké mít možnost si při umělém oplodnění zvolit pohlaví miminka? Kdyby se při vší té nespravedlnosti, kdy se vám nedaří otěhotnět přirozenou cestou, příroda trošičku "obešla"? Možná to pro vás bude trochu zklamání, ale tak jednoduché to není.

Výbavička v neutrálních barvách

Ani tehdy, podstupujete-li umělé oplodnění, nelze bez důvodu jenom na přání vybrat ze zárodků ten, po kterém podle pohlaví toužíte. Výjimka existuje pouze tehdy, když hrozí riziko určitých genetických poruch. Existují totiž takové choroby, které jsou vázány na pohlaví dítěte. Odborně se jim říká gonosomální poruchy. Mezi ně patří například Turnerův syndrom, kterým trpí holčičky, nebo Klineferterův syndrom či hemofilie, které mohou postihnout chlapce. V případě krevní choroby hemofilie, která se vyznačuje špatnou srážlivostí a krvácivými projevy, jsou například ženy pouze přenašečkami této nemoci.

Prenatální genetická diagnostika

Při riziku choroby, která se projevuje jen u jednoho pohlaví, je možné provést při IVF vyšetření pohlaví zárodku v laboratoři. Pokud se například choroba vyskytuje pouze u chlapečků, do dělohy se přenesou zárodky pohlaví ženského. Toto vyšetření spadá do tzv. preimplantační genetické diagnostiky. Preimplantační právě proto, že se provádí ještě před tím, než je zárodek do dělohy přenesen.

Tato diagnostika však nemůže zcela nahradit genetické vyšetření plodu v pozdějších stadiích těhotenství. Během těhotenství vám nadále budou doporučeny krevní testy a není vyloučené, že i další genetická vyšetření. Pokud ale například žena otěhotní přirozenou cestou a gonosomální porucha se u plodu zjistí genetickým vyšetřením v těhotenství, může se pár rozhodnout pro umělé ukončení těhotenství.

Překvapení se bude týkat většiny párů

Pokud vám tedy nehrozí žádné riziko nemocí vázaných na pohlaví, budete se muset nechat překvapit. Pohlaví miminka se dozvíte až z ultrazvukového vyšetření nebo přímo po porodu. Většině párů podstupujících umělé oplodnění to jistě vadit nebude a překvapení bude příjemné, ať už se narodí vytoužená holčička, či kluk.

Zdroj: www.gennet.cz

(skl)

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více