Články - detail

Domů dash Články dash Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem
Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem
calendar 9. 5. 2015

Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem

Adopce neboli osvojení je jednou z možností, jak se stát rodiči v případě, že se vám nedaří početí vlastního potomka. Osvojené dítě nabývá stejného právního postavení, jako by se vám narodilo. Nejedná se ale o záležitost právně jednoduchou a adopci rozhodně nelze vyřídit za týden.

Proces adopce se řídí zákonem o rodině č. 94/1963 Sb. v ustanoveních § 63 až § 77. „Osvojením vzniká mezi osvojitelem a osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi, a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele poměr příbuzenský. Osvojitelé mají rodičovskou zodpovědnost při výchově dětí.“ (§ 63) O celém procesu adopce rozhoduje soud. Osvojitel si musí podat žádost a ta je dle zákona projednána. „Soud je povinen zjistit na základě lékařského vyšetření a dalších potřebných vyšetření zdravotní stav osvojitelů, jejich osobnostní dispozice a motivaci k osvojení a posoudit, zda se nepříčí účelům osvojení.“ (§ 70) Je zřejmé, k adopci jsou potřeba minimálně dvě osoby.

Náhradní rodiče neboli role osvojitele 

„Osvojiteli se mohou stát pouze fyzické osoby, které zaručují způsobem svého života, že osvojení bude ku prospěchu dítěte i společnosti. Osvojitelem nemůže být ten, kdo nemá způsobilost k právním úkonům.“ (§ 71) Navíc je potřeba splnit další podmínky:

  • Mezi dítětem a budoucím rodičem je nutný přiměřený věkový rozdíl, jaký je v běžných biologických rodinách (zhruba 25 až 35 let).
  • Osvojit si dítě může i osamělá osoba, a to jak žena, tak muž.
  • Společné adopce mohou dosáhnout pouze manželé.
  • Pokud si chce dítě osvojit jen jeden z páru, potřebuje k tomu souhlas partnera.
  • Není možné provést adopci mezi jedinci v příbuzenském vztahu v přímé linii, což jsou prarodiče, a ani v případě sourozenců. K tomu jsou určeny jiné typy náhradní rodinné péče.

Čekatel na rodinu

Osvojit je možné pouze dítě nezletilé a tzv. právně volné. Právní volnost dítěte je dána buď rozhodnutím soudu o nezájmu rodičů, anebo vlastním souhlasem rodičů či zákonného zástupce dítěte. Nezájem rodičů je chápán dvojím způsobem:

  • buď v průběhu celých šesti měsíců neprojevovali opravdový zájem (dítě nenavštěvovali, neplnili vyživovací povinnost a žádným způsobem se nepokusili o nápravu tohoto stavu),
  • nebo se jedná o absolutní nezájem o potomka v průběhu dvou měsíců po jeho narození, přestože jim v péči nic nebránilo.

Adopce není věc jednoduchá a celý proces může trvat i několik let. Na druhou stranu se po překonání všech překážek můžete stát skutečnou rodinou, a to i v právním slova smyslu.

(boba)

Zdroj: www.fod.cz

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více