Články - detail

Domů dash Články dash Adopce: dítě musí být právně volné
Adopce: dítě musí být právně volné
calendar 26. 3. 2008

Adopce: dítě musí být právně volné

Adopce neboli osvojení je podle zákona náhradní druh rodinné péče, při které přijímají manželé nebo jednotlivci za vlastní opuštěné dítě.

Adopce neboli osvojení je podle zákona náhradní druh rodinné péče, při které přijímají manželé nebo jednotlivci za vlastní opuštěné dítě. Podmínkou pro osvojení je tzv. právní uvolnění dítěte. Právně volné dítě je takové, o které biologičtí rodiče nejeví žádný zájem. Nejčastěji bývají osvojovány zdravé děti kojeneckého a batolecího věku. Ročně bývá v České republice osvojeno asi 500 dětí.

Práva a povinnosti rodičů

Osvojením získají děti své rodiče a naopak rodiče svého vytouženého potomka. Citové vztahy, které vznikají mezi dítětem a osvojitelem, mohou být někdy mnohem silnější než s biologickými rodiči. Noví rodiče nabývají adopcí stejná práva a povinnosti jako rodiče biologičtí. Mají tak identickou rodičovskou zodpovědnost jako při výchově svého vlastního dítěte. Osvojením získává dítě příjmení osvojitele, a lze dokonce změnit křestní jméno dítěte. Pokud navíc dojde k osvojení nezrušitelnému, jsou osvojitelé zapsáni v matrice a dítě obdrží nový rodný list.

Zdraví dítěte

Dítě prochází před adopcí důkladnou zdravotní prohlídkou a podstupuje také řadu psychologických vyšetření. Rodiče jsou seznámeni s nemocemi a handicapy dítěte a musí být srozuměni i se speciální péčí o dítě. Osvojitelé musí být právně bezúhonní, zdravotně a výchovně způsobilí zabezpečit péči o dítě a musí být přiměřeného věku.

Nástrahy náhradní péče

Adopce však přináší také některá úskalí. Pro manžele může být například velmi obtížné a bolestné sžít se s dětmi z dětských domovů. Povahové vlastnosti totiž děti zdědí po svých biologických rodičích, a výchovou pak lze ovlivnit jen malou část jejich osobnosti. Péče o takové dítě je pro rodiče náročná jak fyzicky, tak psychicky.

Osvojení dětí je alternativou pro páry, kterým se nepodařilo otěhotnět přirozenou cestou ani pomocí umělého oplodnění. Navíc je náhradní rodinná péče pomocí pro děti, které vyrůstají osamoceně v kojeneckých a dětských domovech.

(nes)

Zdroj: Fond ohrožených dětí

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více