#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash 7 pravd a mýtů o početí aneb Je otěhotnět snadné?
7 pravd a mýtů o početí aneb Je otěhotnět snadné?
calendar 28. 8. 2009

7 pravd a mýtů o početí aneb Je otěhotnět snadné?

Početí a schopnost oplodnění oplývá mnoho mýtů. Tato trochu ožehavá témata nejsou totiž příliš diskutovaná mezi přáteli, snad ještě méně v rodině, a někteří se dokonce ostýchají o nich mluvit se svým lékařem!

Početí a schopnost oplodnění oplývá mnoho mýtů. Tato trochu ožehavá témata nejsou totiž příliš diskutovaná mezi přáteli, snad ještě méně v rodině, a někteří se dokonce ostýchají o nich mluvit se svým lékařem! Následující vysvětlení nejrůznějších mýtů vás proto možná může i překvapit…

Mýtus č. 1: Otěhotnět je snadné.
Pravda: Zatímco pro některé ženy není početí vůbec žádným problémem, pro mnohé to neplatí. Skutečnost je taková, že v České republice má problém s plodností jeden z pěti párů. Může se to týkat vás, vaší kamarádky nebo někoho ve vaší rodině.

Mýtus č. 2: Spousta žen měla první dítě ve svých 40 letech, takže i já mám spoustu času.
Pravda: Nemalý počet žen v tomto věku musel podstoupit umělé oplodnění. Některé z nich potřebovaly i darovaná vajíčka. Jestliže nemusíte spěchat ve svých 18 letech, tak už kolem 27 let se pravděpodobnost početí snižuje. Okolo 35 let je šance počít miminko ještě o něco nižší.

Mýtus č. 3: Když máte pravidelnou menstruaci, určitě otěhotníte.
Pravda: Menstruace sama o sobě neznamená, že žena má každý měsíc ovulaci s uvolněním vajíčka. Pokud je vám méně než 35 let a o miminko se snažíte bez úspěchu rok, neváhejte navštívit lékaře. Pokud je vám více než 35 let, zajděte na konzultaci již po 6 měsících snahy.

Mýtus č. 4: Problém s početím je vždy na straně ženy.
Pravda: Toto je snad nejčastější mýtus, kterému lidé ve spojitosti s početím věří. Problém ale většinou vězí ve 35 % u muže a ve stejném procentu u ženy. Ve 20 % je to problém týkající se obou a přibližně 10 % zůstane nevysvětleno, to znamená, že se žádná příčina nenajde.

Mýtus č. 5: Domácí recepty jsou účinné. Třeba i ten, že sirup proti kašli vám pomůže otěhotnět.
Pravda: Nejsou žádné důkazy o tom, že tyto nebo podobné „zaručené“ recepty na otěhotnění vám pomohou ve snaze o dítě. Podobnými pokusy si můžete spíše ublížit.

Mýtus č. 6: Každý gynekolog se specializuje na problémy s otěhotněním.
Pravda: Pokud máte s otěhotněním problém, bude samozřejmě nejlepší, když se jako prvnímu svěříte svému gynekologovi. Většina gynekologů ale nemá odbornost přímo na problémy s oplodněním. Udělají vám však předběžné testy a doporučí specializovaná pracoviště. Tam mají možnosti nabídnout mnohem více vyšetření a také léčbu.

Mýtus č. 7: Přestaňte se obávat, že to zase nevyjde, a určitě otěhotníte.
Pravda: Problémy s otěhotněním jsou většinou fyzického rázu, to znamená, že porucha je někde, kde ji můžeme najít a většinou i vyléčit. Stres, který s problémy kolem početí souvisí, je důsledek těchto strastí. Není ale příčinou. Odstranění stresu přispěje k celkovému pocitu pohody, ale neznamená to, že určitě otěhotníte.

(skl)

Zdroj: cfc.abc3340.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více