28. 8. 2009
7 pravd a mýtů o početí aneb Je otěhotnět snadné?
Početí a schopnost oplodnění oplývá mnoho mýtů. Tato trochu ožehavá témata nejsou totiž příliš diskutovaná mezi přáteli, snad ještě méně v rodině, a někteří se dokonce ostýchají o nich mluvit se svým lékařem!
Početí a schopnost oplodnění oplývá mnoho mýtů. Tato trochu ožehavá témata nejsou totiž příliš diskutovaná mezi přáteli, snad ještě méně v rodině, a někteří se dokonce ostýchají o nich mluvit se svým lékařem! Následující vysvětlení nejrůznějších mýtů vás proto možná může i překvapit…
Mýtus č. 1: Otěhotnět je snadné.
Pravda: Zatímco pro některé ženy není početí vůbec žádným problémem, pro mnohé to neplatí. Skutečnost je taková, že v České republice má problém s plodností jeden z pěti párů. Může se to týkat vás, vaší kamarádky nebo někoho ve vaší rodině.
Mýtus č. 2: Spousta žen měla první dítě ve svých 40 letech, takže i já mám spoustu času.
Pravda: Nemalý počet žen v tomto věku musel podstoupit umělé oplodnění. Některé z nich potřebovaly i darovaná vajíčka. Jestliže nemusíte spěchat ve svých 18 letech, tak už kolem 27 let se pravděpodobnost početí snižuje. Okolo 35 let je šance počít miminko ještě o něco nižší.
Mýtus č. 3: Když máte pravidelnou menstruaci, určitě otěhotníte.
Pravda: Menstruace sama o sobě neznamená, že žena má každý měsíc ovulaci s uvolněním vajíčka. Pokud je vám méně než 35 let a o miminko se snažíte bez úspěchu rok, neváhejte navštívit lékaře. Pokud je vám více než 35 let, zajděte na konzultaci již po 6 měsících snahy.
Mýtus č. 4: Problém s početím je vždy na straně ženy.
Pravda: Toto je snad nejčastější mýtus, kterému lidé ve spojitosti s početím věří. Problém ale většinou vězí ve 35 % u muže a ve stejném procentu u ženy. Ve 20 % je to problém týkající se obou a přibližně 10 % zůstane nevysvětleno, to znamená, že se žádná příčina nenajde.
Mýtus č. 5: Domácí recepty jsou účinné. Třeba i ten, že sirup proti kašli vám pomůže otěhotnět.
Pravda: Nejsou žádné důkazy o tom, že tyto nebo podobné „zaručené“ recepty na otěhotnění vám pomohou ve snaze o dítě. Podobnými pokusy si můžete spíše ublížit.
Mýtus č. 6: Každý gynekolog se specializuje na problémy s otěhotněním.
Pravda: Pokud máte s otěhotněním problém, bude samozřejmě nejlepší, když se jako prvnímu svěříte svému gynekologovi. Většina gynekologů ale nemá odbornost přímo na problémy s oplodněním. Udělají vám však předběžné testy a doporučí specializovaná pracoviště. Tam mají možnosti nabídnout mnohem více vyšetření a také léčbu.
Mýtus č. 7: Přestaňte se obávat, že to zase nevyjde, a určitě otěhotníte.
Pravda: Problémy s otěhotněním jsou většinou fyzického rázu, to znamená, že porucha je někde, kde ji můžeme najít a většinou i vyléčit. Stres, který s problémy kolem početí souvisí, je důsledek těchto strastí. Není ale příčinou. Odstranění stresu přispěje k celkovému pocitu pohody, ale neznamená to, že určitě otěhotníte.
(skl)
Zdroj: cfc.abc3340.com