Články - detail

Domů dash Články dash 10 kroků ke zdravému těhotenství
10 kroků ke zdravému těhotenství
calendar 31. 10. 2013

10 kroků ke zdravému těhotenství

Podařilo se vám konečně dosáhnout vysněného početí? Nepřestávejte se snažit, jen se teď zaměřte na něco jiného, a to na zdravé těhotenství, které si budete moci užít.

Podařilo se vám konečně dosáhnout vysněného početí? Nepřestávejte se snažit, jen se teď zaměřte na něco jiného, a to na zdravé těhotenství, které si budete moci užít.

1. Navštivte svého gynekologa.

Co nejdříve potom, co zjistíte, že jste těhotná, navštivte gynekologa. Společně naplánujete další návštěvy a průběh prenatální péče. S miminkem tak budete pod dohledem a zároveň budete vědět, co v průběhu těhotenství od lékaře očekávat.

2. Jezte zdravě a vyváženě.

Těhotenství je ideální čas, abyste začala se zdravou výživou. Dopřejte vám oběma dostatečné množství ovoce a zeleniny, a to denně, nevyhýbejte se sacharidům v chlebě či těstovinách a nepodceňujte ani denní příjem proteinů, ať už v podobě vajec, masa, či ořechů. Ryby vám krom proteinů dodají vitamín D, některé minerály a omega-3 mastné kyseliny. To, že jíte za dva, je sice pravda, avšak v kalorickém příjmu se tato potřeba projeví až tak po šesti měsících a ani pak není příjem nutné dvojnásobit. Nenabírejte tedy nepotřebná kila zbytečně.

3. Můžete zkusit potravinové doplňky.

Obzvláště některé vitamíny může být dobré přibrat také v podobě tabletek, a to obzvláště tehdy, máte-li pocit, že váš jídelníček není optimální. V těhotenství je potřeba dostatek kyseliny listové a vitamínu D. Dále může být vhodné doplnit jód či v případě vegetariánství třeba železo. Poraďte se o vhodných preparátech se svým lékařem.

4. Dodržujte hygienická opatření.

Pozor si dávejte například u jídla, neboť např. listeriová infekce pro vás běžně nemusí znamenat hrozbu, ale vyvíjejícímu se miminku by mohla ublížit. Vyhněte se proto nepasterizovanému mléku, nedovařeným hotovým jídlům a některým sýrům s plísní. Pozor si dávejte také na salmonelovou nákazu.

5. Pravidelně cvičte.

Cvičení vám nabízí mnoho kladů, kterých můžete využít nejen v průběhu těhotenství, ale i při porodu. Díky pravidelné fyzické aktivitě zlepšíte výdrž a sílu, což je při rostoucí zátěži, kterou nosíte, pouze žádoucí. Navíc vám cvičení pomůže zlepšit náladu.

6. Začněte také se cviky pánve.

Posilování svalů pánevního dna, které mohou být v průběhu těhotenství oslabeny, vám pomůže při porodu a dále sníží riziko vzniku stresové močové inkontinence.

7. Vyškrtněte ze svého režimu alkohol.

Vypitý alkohol může putovat přes placentu až k vašemu miminku, což není dobře, protože alkohol vašemu dítěti prokazatelně škodí. Proto pokud nemůžete úplně přestat, alespoň omezte pití na minimum. To by měly být 1–2 jednotky alkoholu (zhruba 2 dcl vína), maximálně 1- až 2krát týdně.

8. Omezte množství kofeinu.

Stejně jako s alkoholem i zde by bylo lepší kofein odstranit úplně. Látka obsažená v kávě, čaji či energetických drincích může znamenat riziko nízké porodní váhy pro vaše miminko.

9. Přestaňte kouřit.

Tuto radu asi neslyšíte poprvé, ale nyní máte zodpovědnost i za svého potomka. Zvažte proto, zdali opravdu není ten správný čas pro změnu, a zkuste s kouřením přestat.

10. Odpočívejte.

Únava v prvních několika měsících jde na vrub hormonálním změnám. Později je to řeč vašeho těla, které vám naznačuje, abyste zpomalila. Nemůžete-li spát v noci, dopřejte si klidně spánek v průběhu dne. Pokud vás bolí záda, zkuste polohu na levém boku s nohami pokrčenými v kolenou. Bolestem i spánku může pomoci i cvičení.

(boba)

Zdroje:
www.babycentre.co.uk
www.patient.co.uk

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více