Zdravotní pojišťovny a úhrady

Tři pokusy jsou zdarma

České zdravotní pojišťovny hradí ženám do devětatřiceti let tři pokusy o umělé oplodnění (nebo čtyři v případě, že bylo při prvních dvouch pokusech do dělohy přeneseno pouze jedno embryo). Pojišťovny proplácejí plně jen výkony absolutně nezbytné pro provedení celého léčebného procesu, představuje to částku okolo 20 000 Kč. Úspěšnosti v léčbě je dosahováno za použití dalších procedur a souboru léků, které si již hradí léčené páry ze svého. Jde především o hormonální léčbu, na které se pacienti spolupodílejí. Doplácejí dohromady přibližně 10 tisíc korun.

Při neúspěchu prvních tří pokusů pak partnerský pár hradí vše, tzn. 30 až 50 tisíc korun.

Pokud je žena starší čtyřiceti let, hradí umělé oplodnění v plné výši.

Kdy je léčba navržena?

Léčba metodami IVF je navrhována ošetřujícím ženským lékařem, pokud selhaly možnosti chirurgické nebo farmakologické terapie.

Při oboustranné neprůchodnosti vejcovodů je možné začít s metodami asistované reprodukce již v 18 letech, u ostatních pacientek nejdříve ve 22 letech. Horní hranicí pro umělé oplodnění ženy je 49 let.

Nehrazené výkony

Mezi nehrazené výkony patří zamrazování embryí, jejich skladování a přenos. Nadstandardem je i použití 2 vajíček při ICSI metodě a asistovaný hatching na 2 embrya. Ceny se v jednotlivých pracovištích reprodukčních center mohou lišit, s konkrétními dotazy je proto vhodné obrátit se přímo na provozovatele.

Krevní testy jednou za dva roky

Od října 2012 se provádějí krevní testy na AIDS, žloutenky a syfilis v případě, že je dárcem jeden z partnerů, pouze jednou za 24 měsíců, dříve bylo třeba je opakovat několikrát ročně a některé páry si na ně musely připlácet. Pokud pochází vajíčko či spermie od jiného dárce, jsou krevní testy i nadále nutné při každém darování.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1487 ]
  • Ne
    [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma