Vyšetření muže

Jaká jsou základní vyšetření

Vyšetření ejakulátu a stanovení hodnot spermiogramu je základním ukazatelem, který napomáhá při rozhodování o možném řešení problému neplodnosti.

Spermiogram

Spermiogram je analýza semene. Je to mikroskopické vyšetření vzorku spermatu. Hodnocen je počet spermií v jenom mililitru, dále jejich pohyblivost a tvar. Jeden mililitr ejakulátu zdravých mužů obsahuje asi 100 milionů spermií. Pokud je číslo nižší než 20 milionů, bude muž pravděpodobně sterilní. Pohyblivost se hodnotí po 120 minutách, normální je 60% pohyblivých spermií, za optimální se považuje alespoň 40 % pohybujících se spermií. Hodnotí se i morfologie (tvar) spermií, jestliže má normální tvar méně něž 30% spermií, jde o teratozoospermii. Mimo to je hodnocena i přítomnost bílých krvinek a dalších buněk v ejakulátu.  

Výrazné narušení kteréhokoliv z výše zmíněných parametrů upozorňuje na poruchu plodnosti muže.

Moč

Mezi další vyšetřovací metody, které mohou vést k ozřejmění příčiny mužské neplodnosti, patří například vyšetření moči.

To může pomoci odhalit zánět močových cest či prostaty, případně některé další choroby, které mohou výrazným způsobem negativně ovlivnit plodnost muže (například cukrovka).

Imunologie a genetika

K dalším možným vyšetřením patří podobně jako u ženy vyšetření imunologické, vyšetření hormonálních koncentrací a v některých případech je nutno provést i biopsii varlete (odběr vzorku tkáně varlete a její následné vyšetření pod mikroskopem).

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1487 ]
  • Ne
    [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta