Úloha hormonů

Moderní léčba neplodnosti je postavena čím dál více na využití znalostí o hormonálním ovlivňování ženského i mužského pohlavního systému.

Co jsou hormony a jak fungují?

Hormony jsou látky, které se přirozeně tvoří v našem těle a jsou vylučovány do krve. Rozmnožování je ovlivňováno hormony z mozku, varlat a vaječníků. Tyto orgány se vzájemně ovlivňují a musí fungovat jako celek. Selhání jediného z nich pak může rozladit všechny ostatní.

Mezimozek je hlavním koordinátorem

Mezimozek (hypothalamus) je řídícím centrem pro hormonální aktivitu celého organismu. Rozhoduje o tom, kolik hormonů se bude produkovat a kde. Tento mechanismus se označuje jako zpětná vazba a je nesmírně důležitý pro vyváženost koncentrace hormonů v těle. Hormony kolují v krvi a podle toho, kolik jich aktuálně je, se hypothalamus rozhodne zvýšit nebo snížit jejich tvorbu. Funguje tak, že sám produkuje hormony, které ovlivní hypofýzu, a ta vyšle ke tkáním další informaci.

Úloha hypofýzy

Podvěsek mozkový (hypofýza) je spojen s hypothalamem a také produkuje hormony, gonadotropiny FSH a LH. Ty už působí přímo na cílové orgány, varlata nebo vaječníky.

Cílové orgány – varlata a vaječníky

Varlata nebo vaječníky reagují na FSH a LH opět produkcí hormonů. Jsou to testosteron u muže a estrogeny a progesterony u ženy. Hormony zde navíc zajišťují vývoj pohlavních orgánů a tvorbu vajíček a spermií .

Kam dál?


Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1494 ]
  • Ne
    [ 1067 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba