Hormony jsou látky, které se přirozeně tvoří v našem těle a jsou vylučovány do krve. Rozmnožování je ovlivňováno hormony z mozku, varlat a vaječníků. Tyto orgány se vzájemně ovlivňují a musí fungovat jako celek. Selhání jediného z nich pak může rozladit všechny ostatní.
Mezimozek (hypothalamus) je řídícím centrem pro hormonální aktivitu celého organismu. Rozhoduje o tom, kolik hormonů se bude produkovat a kde. Tento mechanismus se označuje jako zpětná vazba a je nesmírně důležitý pro vyváženost koncentrace hormonů v těle. Hormony kolují v krvi a podle toho, kolik jich aktuálně je, se hypothalamus rozhodne zvýšit nebo snížit jejich tvorbu. Funguje tak, že sám produkuje hormony, které ovlivní hypofýzu, a ta vyšle ke tkáním další informaci.
Podvěsek mozkový (hypofýza) je spojen s hypothalamem a také produkuje hormony, gonadotropiny FSH a LH. Ty už působí přímo na cílové orgány, varlata nebo vaječníky.
Varlata nebo vaječníky reagují na FSH a LH opět produkcí hormonů. Jsou to testosteron u muže a estrogeny a progesterony u ženy. Hormony zde navíc zajišťují vývoj pohlavních orgánů a tvorbu vajíček a spermií .