Spermie jsou pohlavní buňky, které jsou produkovány ve varlatech.
Pro správnou tvorbu a výživu spermií je nezbytná teplota ve varlatech asi o 1 °C nižší, než je teplota lidského těla. Varlata jsou tvořena systémem kanálků a specializovaných buněk, které je vystýlají a obklopují. Sertolliho buňky chrání vyvíjející se spermie a pečují o ně, Leydigovy buňky produkují mužský pohlavní hormon testosteron. Spermie se tvoří z nezralých zárodečných buněk od puberty po celou dobu dospělosti. Pod vlivem testosteronu, FSH a LH dochází k vývoji nezralé spermatické buňky přes několik stadií až po zralou buňku, zvanou spermatozoa. Ta potom postupuje kanálky nadvarlete a zde získává po 18 až 24 hodinách schopnost pohybu. Nakonec se zralá spermie dostává chámovodem do semenných váčků a zde čeká na ejakulaci. Celý tento proces trvá asi 72 dní.
Při ejakulaci se spermie ze semenných váčků smíchají s tekutinou z prostaty a ostatních žláz, aby vytvořily semennou tekutinu. Ta je potom dopravena do ženské pochvy a spermie postupují děložním krčkem, aby mohly oplodnit vajíčko.
Spermie mohou žít v ženském pohlavním traktu až 48 hodin nebo i déle. Nejpohyblivější spermie postupuje dělohou až do vejcovodů, kde dojde k oplodnění. Jen několik stovek nejkvalitnějších spermií se dostane až do vejcovodů a do kontaktu s vajíčkem. Po spojení jedné spermie s vajíčkem začíná buněčné dělení a šest až sedm dní po ovulaci dochází k zahnízdění vajíčka.