Ve vaječníku novorozené dívky je až 700 tisíc vajíček uzavřených ve váčcích (folikulech). Postupně zanikají a u mladé ženy jich zbývá už jen 400 tisíc. Počínaje pubertou probíhá ve vaječníku 28denní vaječníkový (ovariální) cyklus. Během něj jedno vajíčko dozrává a uprostřed cyklu je uvolněno do vejcovodu. Hovoříme o ovulaci. V průběhu života ženy dozraje střídavě v levém a pravém vaječníku přibližně 400 vajíček.
Hormonální řízení cyklu je pro vývoj vajíčka zásadní . Asi 2 týdny před ovulací stoupá sekrece FSH a stimuluje růst a zrání folikulů. Rostoucí folikuly vylučují zvýšené množství hormonu estrogenu, který vyvolává růst děložní výstelky (endometria).
Pod vlivem FSH jeden z folikulů roste a zraje rychleji než ostatní. Asi 32 hodin před ovulací je sekrece estrogenů maximální a vyvolává prudký vzestup produkce LH, který způsobí uvolnění zralého vajíčka z folikulu. To, co zůstane z folikulu po uvolnění vajíčka, je následně přeměněno na žluté tělísko, které vylučuje progesteron. Progesteron svým působením připravuje endometrium na uhnízdění vajíčka a v důsledku jeho zvýšené koncentrace také stoupá bazální teplota.
Pokud nedojde ke spojení vajíčka a spermie do 72 hodin po uvolnění z folikulu, žluté tělísko degeneruje, klesne koncentrace progesteronu a nastane menstruační krvácení. Je-li vajíčko úspěšně oplozeno, následuje vývoj embrya a nastupuje sekrece hCG. Žluté tělísko je stimulováno k další sekreci estrogenů a progesteronu, aby byly zajištěny optimální podmínky k zahnízdění oplozeného vajíčka do dělohy. Záchyt hCG v moči je také využíván k časné diagnostice těhotenství.