Ovulace

Co je to vlastně ovulace?

Ve vaječníku novorozené dívky je až 700 tisíc vajíček uzavřených ve váčcích (folikulech). Postupně zanikají a u mladé ženy jich zbývá už jen 400 tisíc. Počínaje pubertou probíhá ve vaječníku 28denní vaječníkový (ovariální) cyklus. Během něj jedno vajíčko dozrává a uprostřed cyklu je uvolněno do vejcovodu. Hovoříme o ovulaci. V průběhu života ženy dozraje střídavě v levém a pravém vaječníku přibližně 400 vajíček.

Které hormony řídí průběh ovulace?

Hormonální řízení cyklu je pro vývoj vajíčka zásadní . Asi 2 týdny před ovulací stoupá sekrece FSH a stimuluje růst a zrání folikulů. Rostoucí folikuly vylučují zvýšené množství hormonu estrogenu, který vyvolává růst děložní výstelky (endometria).

Spolupráce FSH, LH, estrogenů a progesteronů

Pod vlivem FSH jeden z folikulů roste a zraje rychleji než ostatní. Asi 32 hodin před ovulací je sekrece estrogenů maximální a vyvolává prudký vzestup produkce LH, který způsobí uvolnění zralého vajíčka z folikulu. To, co zůstane z folikulu po uvolnění vajíčka, je následně přeměněno na žluté tělísko, které vylučuje progesteron. Progesteron svým působením připravuje endometrium na uhnízdění vajíčka a v důsledku jeho zvýšené koncentrace také stoupá bazální teplota.

Menstruace, nebo těhotenství?

Pokud nedojde ke spojení vajíčka a spermie do 72 hodin po uvolnění z folikulu, žluté tělísko degeneruje, klesne koncentrace progesteronu a nastane menstruační krvácení. Je-li vajíčko úspěšně oplozeno, následuje vývoj embrya a nastupuje sekrece hCG. Žluté tělísko je stimulováno k další sekreci estrogenů a progesteronu, aby byly zajištěny optimální podmínky k zahnízdění oplozeného vajíčka do dělohy. Záchyt hCG v moči je také využíván k časné diagnostice těhotenství.

Kam dál?


Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1494 ]
  • Ne
    [ 1067 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba