#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zkušenosti s těhotenstvím a porodem očima mladších i starších matek
Zkušenosti s těhotenstvím a porodem očima mladších i starších matek
calendar 22. 10. 2008

Zkušenosti s těhotenstvím a porodem očima mladších i starších matek

Prožívání těhotenství a porodu se liší nejen mezi jednotlivými ženami, ale podle studie lékařů ze švédského Stockholmu je rozdíl také mezi ženami různého věku.

Prožívání těhotenství a porodu se liší nejen mezi jednotlivými ženami, ale podle studie lékařů ze švédského Stockholmu je rozdíl také mezi ženami různého věku. Cílem výzkumu švédských odborníků bylo porovnat, jaké zkušenosti s těhotenstvím a mateřstvím mají ženy ve věku od patnácti do pětačtyřiceti let.

Dotazováno bylo celkem 1302 žen prvorodiček. Studie zahrnovala maminky mladšího a staršího věku. Ženy byly rozděleny podle věku celkem do pěti skupin. Maminky popisovaly, jaká byla jejich očekávání nejen v průběhu těhotenství, ale také během porodu a následného mateřství. Své zážitky měly zaznamenávat nejprve v období druhého trimestru těhotenství a posléze dva měsíce po porodu.

Mladší maminky mají více obav

Velmi mladé maminky ve věku 15 až 20 let popisovaly svá očekávání a vyhlídky do budoucna jako velmi negativní. Během těhotenství byly častěji ustarané a depresivní. Potýkaly se více se sociálními problémy, jako jsou nezaměstnanost nebo nedostatečná podpora okolí. Když byly dotazovány na prožívání porodu, po dvou měsících si stále vybavovaly spíše pocity bolesti a strachu.

Ženy starší si těhotenství užívají

Na rozdíl od mladší věkové skupiny neudávaly maminky ve věku 35 až 45 let žádné negativní pocity ohledně těhotenství a porodu. Kolem porodu samotného neprožívaly bolesti ani strach. Průběh porodu se však v této věkové skupině podstatně lišil od mladších rodiček. Pouze 57 % starších žen porodilo spontánně. Pro srovnání, ženy ve věku 26 až 29 let porodily spontánně v 77 % případů. Navíc ve starší věkové skupině vyžadovalo celkem 7 % dětí intenzivní novorozeneckou péči na specializovaném pracovišti. Jde o číslo, které je zhruba třikrát vyšší než ve skupině mladších matek.

Mladší maminky se potýkají spíše s psychologickými a sociálními problémy, kdežto starší ženy jsou biologicky znevýhodněny vyšším věkem. Ten je spojen především s větším výskytem komplikací při porodu.

(nes)

Zdroj: Acta Obstet Gynecol Scand. 2007; 86.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více