#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ženy, které se nebojí mluvit o umělém oplodnění, dodávají odvahu ostatním
 Ženy, které se nebojí mluvit o umělém oplodnění, dodávají odvahu ostatním
calendar 10. 6. 2010

Ženy, které se nebojí mluvit o umělém oplodnění, dodávají odvahu ostatním

Pro mnohé nezasvěcené jsou metody asistované reprodukce jistotou, která tu je v případě nemožnosti otěhotnět přirozenou cestou, a dobré výsledky jsou považovány za samozřejmost.

Pro mnohé nezasvěcené jsou metody asistované reprodukce jistotou, která tu je v případě nemožnosti otěhotnět přirozenou cestou, a dobré výsledky jsou považovány za samozřejmost. Málokdo však ví, že úspěšnost zdaleka není stoprocentní, a jen ti, kteří se s umělým oplodněním blíže setkali, vědí, že tato cesta za miminkem je často velmi složitá.

Největší boj je s vlastní psychikou

Kdo někdy zavítal na diskusní fóra o umělém oplodnění a začetl se hlouběji do tamních příběhů, musí uznat, že rodiče, kteří do programu vstupují, mají skutečně odvahu a jsou ochotni mnohé obětovat. A to nemluvím jen o finanční stránce věci. Zásah do rodinného rozpočtu je značný, obzvláště pokud je nějaká porucha přítomna u obou partnerů. Neuspokojená biologická potřeba mít vlastní děti, pochybnosti o vlastním ženství či mužství, sexuální život scvrklý pod tlakem plodných a neplodných dní, konflikty mezi partnery, které vznikají hlavně při dlouhodobé léčbě, a opakované neúspěchy však představují pro oba partnery zátěž mnohem větší.

Neplodnost NENÍ neschopnost

Navíc mají neplodné páry často pocit, že jsou v takové situaci samy, neboť asistovaná reprodukce a neplodnost stále ještě nejsou veřejně příliš diskutovaným tématem. Málokdo je totiž ochoten otevřeně mluvit o svém problému. Neschopnost počít potomka bere většina lidí jako své osobní selhání. Přitom neplodnost není „neschopnost“, ale nemoc, kterou trpí v České republice téměř 15 procent párů.

Naštěstí se najdou tací, kteří se o svých dobrých i špatných zkušenostech nebojí mluvit. Dodávají tak odvahu všem, kteří se ocitli v podobné situaci. Vždyť kdo jiný může porozumět a pochopit lépe než ten, který podobné radosti a zklamání sám prožil.

(jas)

Zdroj:
www.crmzlin.cz
www.gest.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více