#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (II. část)
Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (II. část)
calendar 10. 1. 2008

Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (II. část)

Záněty vaječníků mohou při zanedbání léčby vést k daleko závažnějším onemocněním, například k neplodnosti. Jak tedy toto onemocnění rozpoznat, a co lze dělat preventivně?

Záněty vaječníků mohou při zanedbání léčby vést k daleko závažnějším onemocněním, například k neplodnosti. Jak tedy toto onemocnění rozpoznat, a co lze dělat preventivně?

Postižené ženy si stěžují na bolesti pánve, v podbřišku, někdy pociťují bolesti přímo za stydkou kostí. Také se může objevit výtok nebo nepravidelné krvácení mimo cyklus. To by mělo ženy varovat a přivést v co nejkratší době do gynekologické ordinace. Nebezpečí ovšem spočívá i v tom, že někdy zánět nemusí mít žádné zjevné příznaky, často také ženy tyto problémy přejdou, ke gynekologovi se jim chodit nechce, a tak má infekce volné pole a přechází do chronického stadia, které může vyústit právě ve zmiňovanou neplodnost. Závažnější stavy, které vyžadují okamžitou hospitalizaci, bývají doprovázeny zvýšenou teplotou, nevolností, zvracením i celkově nepříjemným pocitem. Těžším průběhem zánětu jsou ohroženy zejména ženy, které mají zavedené nitroděložní tělísko.

Potvrzení zánětu

Při gynekologickém vyšetření lékař zjistí bolestivost dělohy a okolních tkání. Gynekologické vyšetření sice nemůže poskytnout stoprocentní jistotu, zda jde opravdu o infekci, přesto ale lékař většinou zahájí léčbu antibiotiky. Bakterie lze prokázat laboratorním vyšetřením nebo laparoskopií, tyto metody se ale používají spíše u opakovaných zánětů nebo u těžších případů. Je nutné si uvědomit, že jsou to pohlavně přenosná onemocnění. Přestože muži nemusí mít příznaky chlamydiové infekce ani kapavky, je dobré léčit je současně s partnerkou. Jinak by si totiž partneři mohli předávat nákazu jako pingpongový míček a účinnost léčby by byla prakticky nulová.

A jak se lze "zánětům vaječníků" bránit?

Pro prevenci je dobré dodržovat následující zásady:

  • Pečlivě si vybírat sexuálního partnera, dodržovat partnerskou věrnost.
  • Používat při pohlavním styku kondom.
  • Pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky. V případě, že vám lékař předepíše léky, brát je přesně podle jeho pokynů.
  • Dodržovat základní hygienu. Pochva je přirozeně osídlena bakteriemi, a proto není dobré používat kosmetické prostředky, k omytí stačí vlažná voda. Při sexu je zásadní chybou střídat anální styk s klasickou technikou, dochází k zanesení bakterií, které se nacházejí v konečníku, do pochvy.
  • Nenosit těsné prádlo ze syntetických materiálů, nebýt delší dobu v mokrých plavkách, nepůjčovat si spodní prádlo, plavky ani ručníky od kamarádek.
  • Posílit obranyschopnost organismu, dbát na dostatečný přísun vitaminů a vyhnout se v zimě zbytečnému nachlazení, které může naše tělo oslabit a zvýšit jeho vnímavost k infekčním onemocněním.

(hak)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více