#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)
Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)
calendar 8. 1. 2008

Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)

Všechny dívky od svých babiček často slýchávají: "Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky..."  Přestože babičky mívají obvykle pravdu, v tomto případě bychom s nimi mohli o pravdivosti lidového moudra diskutovat.

Všechny dívky od svých babiček často slýchávají: „Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky...“ Přestože babičky mívají obvykle pravdu, v tomto případě bychom s nimi mohli o pravdivosti lidového moudra diskutovat.

Hlavním původcem zánětu vaječníků totiž není chlad, ale bakterie. Jistou moudrost babičkovským radám ovšem nemůžeme upřít. Sedět v zimě na zemi a prochladnout, například pokud nosíte krátké bundy a máte nechráněná „holá záda“, opravdu není rozumné. Chlad působí při vzniku zánětu jako spolučinitel, který spolu s bakteriemi rozvoji onemocnění napomůže.

Pánevní zánětlivá onemocnění

Takto se odborně onemocnění ženského vnitřního pohlavního ústrojí nazývají. "Zánět vaječníků" je lidové označení, ve skutečnosti jsou vaječníky vůči zánětu značně odolné a jsou zánětem postiženy pouze zřídka. Daleko častěji zánět postihuje dělohu a vejcovody. Onemocnění je infekční povahy, jde o zánětlivý proces.

Zánět je reakce našeho těla na poškození – škodlivinu. Poškození může být bakteriální, fyzikální, chemické, původcem zánětu mohou být ale i děje probíhající v organismu (imunitní systém). V případě pánevních zánětlivých onemocnění jsou původcem zánětu nejčastěji bakterie, zejména pohlavně přenosné druhy Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, původce kapavky. Tyto mikroorganismy se přenášejí při nechráněném pohlavním styku s nakaženým partnerem. Kondom sice neposkytuje před těmito bakteriemi stoprocentní ochranu, ale může zabránit velké většině infekcí. Proto by nemělo být použití ochrany při sexu s neznámým partnerem či s partnerem, u kterého si nejsme jisti jeho věrností, podceňován.

Poté co se bakterie dostanou do pochvy, mohou dále přestoupit na děložní čípek. Ten obsahuje hlen, který by měl jejich dalšímu průniku bránit, někdy ale dochází k tomu, že bakterie proniknou ještě dále a zánět se uhnízdí v děloze a může pokračovat i do vejcovodů.

Zpočátku banální onemocnění může mít nečekaně závažné následky. Pokud zánět není léčen, může skončit neplodností. V případě, že jsou zánětem postiženy vejcovody, může se uzavřít jejich ústí a stěny vejcovodu se na sebe doslova přilepí. Zánět vejcovodů může být také jedním z důvodů vzniku mimoděložního těhotenství – oplozené vajíčko se v zánětem pozměněné stěně vejcovodů může snáze uhnízdit.

Navíc se chlamydie mohou podílet na vzniku rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku je způsobena lidským papilomavirem (HPV), přítomnost chlamydií ale riziko nádorových změn děložního čípku zvyšuje.

(hak)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více