#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění
Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění
calendar 8. 2. 2013

Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění

Konečně se po absolvovaných cyklech léčby neplodnosti zadařilo a jste těhotná. Možná vás ale trápí obavy, co se v dalších týdnech bude dít.

Konečně se po absolvovaných cyklech léčby neplodnosti zadařilo a jste těhotná. Možná vás ale trápí obavy, co se v dalších týdnech bude dít. Následující řádky vám přiblíží, co všechno vás čeká a kdy přestoupíte z reprodukčního centra do klasické těhotenské poradny.

Substituce pokračuje 

Lékař vám může podávat progesteron i poté, co se vaše těhotenství potvrdilo. Délka substituce závisí na konkrétním případu. Jestliže jste užívala progesteron v injekční formě, bude nejspíše možné přejít na vaginální čípky nebo gel. Poraďte se s lékařem o možných variantách.

Vyšetření hormonů

Odborník z centra asistované reprodukce bude nejspíš chtít pokračovat také v kontrolách hladin hormonů ve vaší krvi, a to nejméně několik týdnů po pozitivním těhotenském testu. Cílem je:

  • zjistit hladinu hCG (lidský choriový gonadotropin, který se zvyšuje v začátku těhotenství) a ujistit se, že je těhotenství zdravé, eventuálně včas zaznamenat zvýšenou hladinu, která může signalizovat vícečetné těhotenství;
  • sledovat hladinu estrogenu, zejména pokud jsou přítomny příznaky ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS);
  • kontrolovat množství progesteronu.

Ultrazvukové kontroly

Před tím, než vás z centra asistované reprodukce předají vašemu obvodnímu gynekologovi, proběhne nejspíš jedno nebo dvě ultrazvuková vyšetření. Především proto, aby bylo zachyceno vícečetné těhotenství. Podle toho, v jakém týdnu kontrola proběhne, můžete vidět i to, jak plodu bije srdíčko.

Nepříjemný syndrom 

Pokud se u vás během léčby rozvinul ovariální hyperstimulační syndrom, může trvat několik týdnů, než se příznaky zlepší. Syndrom OHSS znamená, že vaječníky reagují tzv. bouřlivou reakcí na terapii, což se může projevovat bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní a zvětšením vaječníků. Buďte v kontaktu se svým lékařem a ihned jej informujte o jakémkoliv zhoršení symptomů. Pokud se OHSS neléčí, může být nebezpečný, a dokonce život ohrožující.

Volnější režim 

O těhotenství vzniklé za pomoci asistované reprodukce se obvykle stará obvodní gynekolog. Z reprodukčního centra vás do těhotenské poradny předají většinou v osmém týdnu těhotenství. Možná vás potěší, že jste konečně u "normálního" doktora, ale také budete nervózní, když přestanou intenzivní častá vyšetření v reprodukčním centru a vás budou čekat uvolněnější kontroly pouze jednou za měsíc. Pokud by vás tyto obavy hodně trápily, nebojte se zeptat svého lékaře, který vás jistě uklidní.

(hak)

Zdroj: infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více