#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!
Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!
calendar 28. 12. 2015

Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!

Chcete potomka, ale bojíte se dědičné nemoci? Obavy můžete pustit z hlavy, lékaři totiž dokážou vyšetřit geny embrya ještě dříve, než je žena těhotná. Metoda se jmenuje preimplantační genetická diagnostika. Díky ní odborníci mohou objevit případné poruchy ještě před tím, než se embryo uhnízdí v děloze matky. Prozradíme, jak proces funguje a komu může pomoci.

Preimplantační genetická diagnostika slouží k tomu, aby se i v rodinách, které jsou ohrožené geneticky podmíněnou nemocí, narodilo zdravé dítě. Vše začíná jako normální proces umělého oplodnění (in vitro fertilizace). To zahrnuje získání ženských vajíček z těla budoucí matky a jejich oplození v laboratoři. Během následujících tří dnů se buňky embryí dělí až do celkového počtu osmi buněk.

Vyhrává zdraví 

Preimplantační genetická diagnostika zahrnuje tyto kroky:

  1. Odběr 1–2 buněk z každého embrya.
  2. Genetické vyšetření získaných buněk.
  3. Na podkladě této kontroly lékaři určí, které zárodky jsou zdravé.
  4. Přenos embrya do těla matky.

Pokud během umělého oplodnění vznikla i další zdravá embrya, mohou být zmrazena a uchována pro další použití. Při genetickém vyšetření lékaři samozřejmě zjistí i pohlaví budoucího miminka. Nicméně výběr zárodků na podkladě pohlaví je nejen z etického hlediska naprosto nepřípustný.

Světlé i stinné stránky

Zmiňovaná diagnostika přinesla mnoho výhod. Dokáže například odhalit více než 100 různých genetických vad. Vzhledem k tomu, že vyšetření předchází přenosu vajíčka do těla ženy, mohou se rodiče rozhodnout, zda si přejí v procesu pokračovat, vlastně ještě před tím, než je žena doopravdy těhotná. Kromě toho tato metoda umožňuje mít vlastní dítě i párům, které by toho jinak nebyly schopné. Má ovšem i stinné stránky. Nejčastěji zmiňovaný je fakt, že během procesu umělého oplodnění dochází ke zničení „nemocných“ a také nadpočetných embryí. Proto představuje preimplantační genetická diagnostika a umělé oplodnění vůbec pro některé jedince etický problém.

Jste vhodnými adepty? 

Vyšetření je určeno pro páry, kterým hrozí, že by jejich miminko mohlo trpět konkrétní geneticky podmíněnou nemocí. Kandidáty pro tuto metodu jsou například:

  • nosiči genu pro dědičné onemocnění (sami nemoc mít nemusí),
  • lidé s chromozomálními poruchami,
  • ženy starší 35 let,
  • pacientky trpící opakovanými potraty.

Pokud si myslíte, že preimplantační genetická diagnostika je vyšetření vhodné právě pro vás, zeptejte se na něj svého gynekologa nebo specialisty v oboru reprodukční medicíny.

(mak)

Zdroj:
http://americanpregnancy.org

Související štítky
Prevence
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více