#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění: součástí jsou injekce na podporu ovulace
Umělé oplodnění: součástí jsou injekce na podporu ovulace
calendar 31. 8. 2014

Umělé oplodnění: součástí jsou injekce na podporu ovulace

S navozením takzvané „superovulace“ se setká většina žen podstupujících umělé oplodnění. Co je podstatou tohoto stavu a jak se podílí na případném otěhotnění, to prozradí následující řádky.

S navozením takzvané „superovulace“ se setká většina žen podstupujících umělé oplodnění. Co je podstatou tohoto stavu a jak se podílí na případném otěhotnění, to prozradí následující řádky.

Superovulace je navozována prostřednictvím farmakologické hormonální léčby. Podává se formou injekcí, které obsahují gonadotropiny. Lékaři tuto metodu používají nejen v případě, kdy má žena problémy s ovulací, ale třeba i ve chvíli, kdy je zapotřebí většího množství vajíček pro umělé oplodnění.

Nepostradatelné gonadotropiny 

Jedná se o hormony, které zajišťují správnou funkci vaječníků tím, že stimulují tvorbu folikulů. V každém folikulu je obsaženo jedno vajíčko. Gonadotropiny jsou produkovány a uvolňovány hypofýzou, což je zjednodušeně řečeno malá žláza na spodu mozku. Existují dva druhy gonadotropinů – folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon. Oba synchronně pracují na tvorbě folikulů a tím i vajíček v ženině vaječníku.

Injekce lze aplikovat doma 

V současné době se k navození superovulace používají dva typy gonadotropinů. Buď se získávají z lidské moči za pomoci vysoce účinných čisticích metod, nebo se při jejich výrobě uplatňují techniky genetického inženýrství a biotechnologie – pak se můžeme setkat s pojmem tzv. rekombinantních léčiv. A jak probíhá samotná léčba?

  • Hormony se podávají pomocí injekcí, a to buď podkožně, nebo nitrosvalově.
  • Léčbu je zapotřebí podstoupit po dané období každý den.
  • Většina pacientek zvládá injekce aplikovat zcela svépomocí, jiné volí asistenci manžela či blízké osoby. Vždy je však možnost docházet do zdravotnického zařízení, kde pomůže odborný personál.
  • Nejnovější formy injekcí svou podobou připomínají pero, jsou tedy velmi diskrétní a snadno se s nimi manipuluje. 

Nepodceňujte nežádoucí účinky

Bohužel ideální lék neexistuje, a proto i v případě navození superovulace byly zaznamenány nežádoucí účinky. Mezi ně patří:

  • ovariální hyperstimulační syndrom (1–5 % pacientek),
  • vícečetné těhotenství (15 % žen),
  • poškození vaječníku (méně než 1 %),
  • vyšší riziko rakoviny vaječníku (tento jev je však sporný).

Při jakémkoli podezření na nežádoucí účinek léku, jako je pocit na zvracení, zvracení či otoky, by se žena měla poradit s lékařem.

Podávání gonadotropinů je běžně používanou léčbou, jež bývá součástí celého procesu léčby neplodnosti. Většina žen superovulaci v pořádku snáší, je však vhodné neváhat při případných obtížích kontaktovat lékaře.

(bak)

Zdroj: www.dallasfertility.com

 

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více