#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka
Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka
calendar 15. 4. 2015

Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka

Chcete další dítě, a nějak nemáte štěstí? Jednou se vám již zadařilo, tak proč to nejde nyní? Stali jste se najednou neplodnými? Vaším problémem může být sekundární neplodnost.

Třetina všech neplodných žen

Ve skutečnosti se nejedná o nikterak vzácnou situaci. Podle odborníků na reprodukci až jedna třetina všech neplodných žen trpí sekundární neplodností. Jedná se o situaci, kdy žena, která již dala život alespoň jednomu dítěti, není schopna počít znovu.

Co se skrývá za sekundární neplodností?

Na sekundární neplodnosti je nejvíce frustrující zdánlivě nekonečný seznam možných příčin. Uvádíme jen několik z nich:

  • Věk: u žen ve druhé polovině 4. dekády života může věk spolu s přirozenými fyziologickými změnami zapříčinit neplodnost, a to i u žen, které se cítí zdravě a tzv. ve formě. S postupujícím věkem se tedy otěhotnění stává složitějším.
  • Zdravotní změny: všichni – včetně našeho zdravotního stavu – se mění v průběhu času. Proto u ženy, která byla před několika lety zdravá a neměla problém s otěhotněním ani donošením miminka, může vzniknout nová zdravotní komplikace (například onemocnění štítné žlázy), která může mít vliv na plodnost.
  • Polypy: jedná se o útvary rostoucí z děložní sliznice pod vlivem hormonů estrogenů. Takto zvrásněný povrch sliznice již nadále není vhodným prostředím pro uhnízdění vajíčka. Jejich výskyt je vázán na věk a zřídka se objevují u žen mladších 30 let.
  • Sexuálně přenosná onemocnění: některé infekce (např. chlamydie, kapavka) mohou bránit otěhotnění. Bohužel se tato onemocnění u žen často neprojevují žádnými očividnými příznaky a prvním symptomem může být právě neplodnost.
  • Změny životního stylu: ne všechny změny v životě mají pozitivní vliv na plodnost. Otázkou je tedy, jestli žena od posledního těhotenství nezačala například více kouřit, pít alkohol, užívat nějaké léky či drogy anebo zda výrazně nepřibrala na váze. I změna prostředí, ve kterém je žena nově vystavena chemikáliím či pesticidům, může mít vliv právě na početí.
  • Partner a jeho život: v žádném případě se nejedná o problematiku týkající se pouze ženy. I u partnera mohlo dojít ke změnám životního stylu, operacím či vzniku onemocnění, jež mohou mít vliv na spermie. Proto má-li být nalezen problém, je důležité, aby byli vyšetřeni oba partneři.

Důvodů „nově vzniklé“ neplodnosti může být celá řada. Může se také stát, že jste měli jako pár problémy s plodností vždycky, jen jste měli napoprvé štěstí. A proto, pokud se vám nedaří počít další vytoužené dítě, obraťte se na svého lékaře. Může vám pomoci problém odhalit a navrhnout řešení přímo pro vás.

(boba)

Zdroj: www.infertility-guide.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více