#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie
Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie
calendar 1. 4. 2015

Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie

Chirurgie v léčbě neplodnosti v poslední době ztrácela na lesku, a to vlivem úspěšnosti postupů asistované reprodukce – především pak IVF (in vitro fertilizace). Nicméně mnoho odborníků věří, že při správném výběru pacientek mají i tyto invazivní metody své nezastupitelné místo v léčbě neplodnosti.

Řešení pro několik těhotenství

Vzhledem k tomu, že spermie a vajíčko se setkávají právě ve vejcovodech, je zřejmé, že jejich průchodnost je k početí nezbytná. Chirurgické řešení pak v dřívějších dobách byla jediná možná léčba, která se pacientkám s neprůchodnými vejcovody dala nabídnout.

IVF zaznamenalo v průběhu posledních desetiletí zvýšení úspěšnosti, zatímco úspěšnost chirurgického řešení, co se týče čísel, stagnovala. Proto se chirurgie začala dostávat do pozadí. Nicméně se jedná o metodu vhodnou například u pacientů, jejichž morální či náboženské přesvědčení nedovoluje využití metod asistované reprodukce. Dalším pozitivem operací na vejcovodech je, že mohou nabídnout řešení pro několik budoucích těhotenství, nikoliv pouze pro jedno následující.

Obnovení plodnosti pomocí laparoskopie

Dříve se veškeré operace prováděly z břišního řezu. Těmto časům již odzvonilo, v dnešní době hraje hlavní roli laparoskopie – metoda nabízející minimálně invazivní přístup do dutiny břišní s kratší dobou zotavení se po operaci.

Jelikož vejcovody mohou být poškozeny různými způsoby a na různých místech, existuje několik mírně odlišných zákroků prováděných na vejcovodech s cílem obnovení plodnosti:

  • Reanastomóza vejcovodů – neboli znovunapojení konců vejcovodů. Tato metoda je vhodná především po předchozí sterilizaci či destrukci části vejcovodů.
  • Fimbriolýza a fimbrioplastika – jedná se o rozvolnění a zprůchodnění částečně uzavřeného zřaseného konce vejcovodu v oblasti nejblíže vaječníku.
  • Rekanalizace vejcovodů – tato metoda se používá při uzávěru vejcovodu v místě jeho ústí do dělohy.

Chirurgické zákroky na vejcovodech tak hrají stále velmi důležitou roli v léčbě neplodnosti, a to především u žen, které dříve podstoupily sterilizaci. Dále může být vhodnou alternativou pro IVF u žen s porušenými vejcovody a u mladších žen plánujících více než jedno těhotenství.

(boba)

Zdroje:

www.glowm.com

www.obgyn.net

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více