#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!
Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!
calendar 10. 11. 2014

Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!

Určitě to znáte. Protivný budík zvoní ráno tak neúnavně, že jste nakonec donucena vstát. Stále ještě v polospánku se oblečete a nachystáte si snídani. Hledáte ten známý životabudič jménem káva. Ano, poměrně běžný scénář. Pokud se ale pokoušíte otěhotnět, mohl by právě tento hnědý skvost vaše snažení někdy i poměrně podstatně pozdržet.

Nepřímá úměra – čím více kávy za den, tím nižší šance otěhotnět?

Čím méně pijete kávu a konzumujete jiné kofeinové výrobky (čaj, ale i např. čokoládu), tím vyšší je vaše šance otěhotnět. Shoduje se na tom většina studií, které tento fakt zkoumaly. Porovnávaly dobu, kterou od zahájení nechráněného sexuálního styku k otěhotnění potřebovaly ženy, které kávu pily, a jakou dobu potřebovaly ženy, které ji nepily. V jedné z nich se dokonce uvádí, že ženy, které pily méně než šálek kávy denně, měly dvakrát vyšší šanci otěhotnět oproti ženám, které pily kávu pravidelně. S vyšším množstvím kofeinu se riziko více prohlubovalo.

Další studie se zabývala vztahem cigaret, kofeinu a doby početí. Je jasné, že už kouření samotné snižuje šance počít potomka. A nekuřačky, které pily více než tři šálky denně, měly 2,7krát nižší šanci počít do jednoho roku od počátku svého snažení.

Riziko i po početí?

Kofein může být nebezpečný i po početí. Určitě nepředstavuje zdaleka takový risk jako například kouření, ale při vyšších dávkách a při pravidelné konzumaci může hrozit hned několik komplikací, např. spontánní potrat či nízká porodní váha vašeho potomka.

Pít tedy kávu, či nepít?

Je několik rizikových faktorů neplodnosti, které hrají prokazatelně podstatně vyšší roli než kofein:

  • vyšší věk,
  • vyšší tělesná hmotnost,
  • kouření,
  • nezdravá strava,
  • nedostatek fyzické aktivity.

Studie se sice na negativním efektu kofeinu úplně stoprocentně neshodují, nicméně s velkou pravděpodobností na lidskou plodnost opravdu příliš příznivé účinky nemá. Káva, čaj a čokoláda jsou sice chutným zpestřením našeho dne, ale přiznejme si, že je k životu nezbytně nepotřebujeme. Pokud tedy toužíme po dítěti, je lepší se jim vyhnout, obzvláště kávě.

(ivh)

Zdroj: Hum Reprod Update. 2007 May-Jun; 13 (3): 209–23. Epub 2007 Jan 5.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více