#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Sedm nejčastějších důvodů vynechané menstruace
Sedm nejčastějších důvodů vynechané menstruace
calendar 17. 11. 2014

Sedm nejčastějších důvodů vynechané menstruace

Už několik dní čekáte, kdy přijdou „vaše dny“, a stále nic? Těhotenský test vyšel negativně a vy stále nevíte, co se děje? Je možné, že jste i přes výsledek testu těhotná, ale ne tak rychle, existuje i spousta dalších důvodů, proč se vaše menstruace mohla opozdit. Tady je těch sedm nejčastějších.

1. Problémy s váhou

Pokud máte výraznou nadváhu, či jste naopak podvyživená, vaše tělo se může dostat do stavu tzv. amenorey, tedy nemenstruování. Dochází k tomu při nedostatku zdravých tukových buněk, které produkují ženské pohlavní hormony. Zvýšený stres při nadváze může také narušit cyklus tvorby hormonů.

2. Poruchy příjmu potravy

Může se jednat o problém podobný jako v předchozím případě, poruchy stravování ale mohou být příčinou vynechané menstruace i samy o sobě. Diety vedoucí k tzv. jojo efektu či anorexie mohou vést k závažným poruchám hormonální rovnováhy. Vynechaná menstruace je proto první příznak, že je důležité navštívit lékaře.

3. Stres

Všechny to známe, nevrlý šéf, nestihnutelné uzávěrky a nesmyslné projekty, o kterých si každý myslí, že je zvládnete jen vy. A to ještě nejsme ani u nezaplacených účtů. Stres dokáže způsobit celou plejádu zdravotních problémů a opožděná nebo žádná menstruace je jen jedním z typických příznaků. Je to jeden ze způsobů, kterými se vám vaše tělo snaží říct „zpomal“. Zkuste ho poslechnout a věnujte trochu více pozornosti jen sami sobě.

4. Menopauza

I v mladém věku je možné, že vaše tělo prochází menopauzou nebo perimenopauzou, tedy obdobím kolem menopauzy. Pokud se v jedné chvíli nadměrně potíte a vzápětí se klepete zimou, je možné, že se právě u vás jedná o menopauzu. Pokud je váš cyklus znenadání úplně nepravidelný, je možné, že se vaše tělo dostává do neplodného stadia.

5. Problémy se štítnou žlázou

Pokud je vaše štítná žláza málo produktivní, jedná se o tzv. hypothyroidismus. Tento stav může vést k porušení tvorby hormonu zvaného prolaktin, který je nezbytný k navození ovulace a normálnímu menstruačnímu cyklu.

6. Léky

Některé kortikosteroidy, antidepresiva, antipsychotika či chemoterapie mohou také stát za vynechanou menstruací. Problém obvykle mizí ve chvíli, kdy léky přestanete užívat. Po nějaké době se váš cyklus vrátí do normálu.

7. Hormonální nerovnováha

Ženy, které trpí hormonální nevyvážeností, mohou mít výraznější výkyvy hladin hormonů než ostatní. Jedním z příkladů hormonální nerovnováhy je i syndrom polycystických ovarií, který vede k zastavení ovulace, neplodnosti a ochlupení na u žen nezvyklých partiích. Ženy s tímto syndromem mohou mít nepravidelný cyklus a někdy může být menstruační krvácení vynecháno úplně.

Alespoň jednou za život

Vynechaná nebo zpožděná menstruace potká každou ženu několikrát za život. Většinou se nejedná o nic závažného, pokud se ale opakuje nebo zažíváte bolesti či jiné nepříjemné pocity, navštivte svého lékaře, který vám zodpoví všechny vaše otázky.

(Jez)

Zdroj: www.whattoexpect.com

 

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více