#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit
Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit
calendar 15. 2. 2016

Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit

Toužíte po dítěti a poučky typu „když na to budete méně myslet, podaří se to“ vás rozčilují čím dál víc? Mnoho žen to cítí podobně, jenže ona to může být pravda. Pokud se mozek vzpírá vypnout, zkuste razantní tah. Stěhování, štěně nebo výpověď vás na jiné myšlenky určitě přivedou.

Mít děti je tou nejniternější lidskou potřebou. Rodičovství dává životu nový horizont a smysl. Touha po něm je nám přirozená a jejímu naplnění jsme schopni leccos obětovat. Nejvíce chtějí vlastního potomka neplodné páry. Jejich frustrace může být tak silná, že prožívají silnější deprese než onkologičtí pacienti. Podle psychologů má tento jev mnoho společného s iluzí ovládání všeho kolem nás. Někteří lidé vše do posledního detailu plánují a jsou velmi překvapeni, když něco probíhá jinak, než si představovali. K pádu na dno pak zbývá už jen krůček.

Zmatek v hlavě

A jak se odborníci vyjadřují o vlivu psychického stavu na plodnost? Zatímco úzkost ji podle většiny studií neovlivňuje, u deprese byl negativní dopad prokázán. Lze tedy říct, že pokud žena touží po dítěti až příliš, může to její šance na otěhotnění snížit. Podceňovat nemůžeme ani všudypřítomný stres. I ten si může vybrat svoji daň, protože významně ovlivňuje uvolňování hormonů. A právě ty jsou klíčem k těhotenství.

Uklidněte duši 

Sami jistě nejlépe víte, co vás v těžkých chvílích dokáže pozvednout a kam utíkáte před stresem. Mezi obecně prospěšné rady patří i ty následující.

  • Vypište se. Sociální studie texaského profesora psychologie Jamieho Pennebakera prokázaly velký přínos zapisování negativních zkušeností a pocitů pro tělesné i duševní zdraví.
  • Masáže, akupunktura a jakékoli wellness procedury též mohou dodat klid. Víkendový zájezd do lázní nebo hotelu v horách může být pravý balzám na duši i na stresem namáhaný vztah.
  • Zkuste použít i další uznávané techniky pro boj s depresí. Například omega-3 mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou ořechy nebo ryby, a také cvičení. Pobyt v přírodě, slunce, milující rodina, relaxační hudba, … Možností je mnoho, stačí si vybrat. 

Zásadní obrat 

Prospěšné může být také změnit práci, pokud v ní nejste stoprocentně spokojeni. Zmírní se stres, který prožíváte, zbavíte se nepříjemné rutiny, získáte nové přátele, ale také budete pravděpodobně alespoň zpočátku mít smlouvu na dobu určitou. Vaše myšlenky se tedy na chvíli přesunou směrem „teď si otěhotnět nepřeji“. Napětí z přílišné snahy se tak uvolní. Jistě i sami přijdete na podobné situace, které mohou váš život pozitivně změnit. Hlavně se nevzdávejte a zůstávejte v pohodě.

(pez)

Zdroje:
www.psychologytoday.com
www.webmd.com

Související štítky
Prevence
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více