#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Endometrióza: onemocnění z mnoha příčin
Endometrióza: onemocnění z mnoha příčin
calendar 29. 12. 2014

Endometrióza: onemocnění z mnoha příčin

Endometrióza je jedním z častých důvodů ženské neplodnosti. Existuje několik teorií o tom, co je její přesnou příčinou. Žádná z nich bohužel zatím nebyla s jistotou potvrzena. K některým se lékaři staví s větší důvěrou než k jiným, původ onemocnění však zůstává stále nejasný.

Přeměna tkání

Jednou z teorií, které popisují vznik endometriózy, je tzv. metaplazie. Metaplastické změny znamenají přeměnu jednoho druhu tkáně na jiný. V případě endometriózy se objevují úseky děložní sliznice i mimo dělohu. Podle některých vědců tyto „ostrůvky“ vznikají ještě v období embryonálního vývoje, podle jiných si některé buňky uchovávají schopnost přeměny na děložní sliznici i v dospělosti.

Hledání genu

Bylo dokázáno, že ženy příbuzné s pacientkami s endometriózou mají větší pravděpodobnost také onemocnět. V další generaci je navíc onemocnění často závažnější. Po celém světě proto probíhají studie na sestrách s endometriózou, které se snaží získat příčinný gen či jeho mutaci.

Rozsev lymfou či krví

Zmiňované úseky děložní sliznice ale zdaleka nemusí skončit jen v dalších reprodukčních orgánech ženy. Existují i velmi vzdálené lokalizace endometriózy, kdy se pozměněná tkáň vyskytuje například v plicích, mozku, na kůži či v očích. Takto daleký výskyt podporuje teorii lymfatického či krevního rozsevu, kdy se buňky děložní sliznice rozšiřují podobně jako například nádorové buňky kamkoliv po celém těle.

Zpětný tok menstruační krve

Ve dvacátých letech 20. století vyslovil Dr. John Sampson odvážnou myšlenku o zpětném toku menstruační krve neboli retrográdní menstruaci. Podle jeho tvrzení se během menstruace část krve spolu s děložní sliznicí dostává do vejcovodů, kde se pak buňky mohou uchytit a způsobit endometriózu. Podle moderní vědy je ale zpětná menstruace přítomná přirozeně až u 90 % žen a jen malá část z nich trpí endometriózou. Proto se tato teorie příliš neuchytila.

Vliv životního prostředí

I vnější vlivy jsou v některých studiích uváděny jako příčina nebo alespoň rizikový faktor vzniku endometriózy. Přítomnost toxických a rakovinotvorných látek v okolí má vliv nejen na produkci rozmnožovacích hormonů, ale také na imunitní odezvu organismu. Tato teorie ale stejně jako teorie retrográdní menstruace zůstává nepotvrzená a spíše sporná.

Společný prvek: hormony

Na jednom společném prvku se přesto shodne většina lékařů, kteří se tématem endometriózy zabývají. Jedná se o zvýšenou hladinu estrogenů v ženském těle. Tímto směrem se ubírá i zatím jediná dostupná léčba. Snížení hladin ženského hormonu samo o sobě ale endometriózu nevyléčí, pouze uleví od jejích příznaků. Opravdu účinná léčba bude dostupná až ve chvíli, kdy bude moci cílit přímo na jasnou příčinu onemocnění.

(jez)

Zdroj: endometriosis.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více