#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti
Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti
calendar 20. 10. 2014

Čtyři kroky k odhalení příčiny neplodnosti

Příčiny neplodnosti jsou různé a může jich být i několik najednou. Jasno vám udělá série testů, která odhalí, proč se zrovna vám nedaří otěhotnět.

Příčiny neplodnosti jsou různé a může jich být i několik najednou. Jasno vám udělá série testů, která odhalí, proč se zrovna vám nedaří otěhotnět.

Přes 80 % všech problémů s plodností je způsobeno třemi nejčastějšími příčinami:

  1. Nepravidelná ovulace a špatný stav vajíček.
  2. Nedostatek či porucha pohyblivosti spermií.
  3. Neprůchodnost vejcovodů.

Testování se tedy týká jak vás, tak vašeho partnera a za 5 až 6 týdnů budete mít jasno, kde je problém.

První krok: Jak je na tom on

Rozbor vzorku mužských spermií by měl být úplně prvním krokem v hledání příčiny neplodnosti. Test se provádí na klinikách mužské neplodnosti či urologii a měl by předcházet jakémukoliv specifickému vyšetření ženy. V odebraném vzorku se kontroluje jeho množství, počet spermií, jejich pohyblivost a možná poškození. Pro nejpřesnější výsledky by muž neměl tři dny před odběrem provozovat pohlavní styk ani masturbovat a vzorek by se měl dostat do laboratoře nejpozději do hodiny od odebrání.

Druhý krok: Odhalení ovulace

Nyní přichází na řadu žena. Nejprve je nutné zjistit, jestli je ovulační cyklus v pořádku. Lékař zjišťuje, zda jsou přítomné typické známky ovulace, jak vypadají vajíčka a jestli provozujete pohlavní styk v pěti až šesti plodných dnech před ovulací a po ní. Otázky lékaře vám mohou připadat nepříjemné či příliš osobní, ale pamatujte, že se vám snaží jen pomoci.

Doba ovulace se dá poznat několika způsoby:

  • výpočtem,
  • měřením teploty,
  • sledováním hlenu děložního čípku,
  • bolestí v polovině menstruačního cyklu,
  • OPK ovulačními testy.

Třetí krok: Hormonální vyšetření

Hormonální testy se dělají ve dvou dobách. První probíhá třetí den cyklu, druhý pak týden po ovulaci.

Třetí den cyklu se vyšetřují hladiny následujících hormonů:

  1. FSH – folikuly stimulující hormon – jedná se o hormon, který se tvoří v hypofýze (v podvěsku mozkovém) a zvyšuje se s věkem a přibližující se menopauzou. Je známkou stárnutí vaječníků. Vysoké hladiny tohoto hormonu znamenají, že vaječníky málo reagují na signály z mozku a netvoří nové folikuly nutné pro ovulaci. Čím vyšší hodnoty FSH, tím je šance na miminko nižší.
  2. Prolaktin – další z hormonů tvořených v hypofýze. Jeho hladiny se zvyšují u žen s tzv. prolaktinomem – nezhoubným nádorem hypofýzy.
  3. Hormony štítné žlázy – nedostatek nebo nadbytek hormonů štítné žlázy také ovlivňují proces otěhotnění.
  4. Testosteron a další mužské hormony – u některých žen jsou zvýšené hodnoty mužských hormonů neboli androgenů, které mohou způsobovat mimo jiné nadměrný růst ochlupení a přítomnost dalších mužských znaků.

Týden po předpokládané ovulaci se vyšetřuje už jen hladina progesteronu, tedy ženského pohlavního hormonu, který ovlivňuje početí a průběh těhotenství. Podle výšky jeho hladiny se určuje, zda ovulace proběhla, či ne. 

Čtvrtý krok: Průchodnost vejcovodů

K tomu, aby vajíčko mohlo vycestovat z vaječníku a dostat se do dělohy, je nutný dobře průchodný vejcovod. Vejcovody mohou být zjizvené častými záněty či operacemi a jejich průchodnost se dá zjistit několika způsoby.

  • HSG – za zkratkou HSG se skrývá rentgenologické vyšetření s kontrastní látkou vstříknutou do vejcovodů přes děložní čípek.
  • Laparoskopie – jedná se o velice šetrný chirurgický zákrok, při kterém je do břišní dutiny zaveden teleskop, kterým se zkontroluje stav orgánů malé pánve. Může se jednat o tzv. diagnostickou laparoskopii, kdy se lékař na orgány pouze podívá, nebo terapeutickou, kdy je potřeba provést další chirurgický výkon na vaječnících či vejcovodech.
  • Ultrazvuk – podobně jako rentgenem je možné orgány zobrazit i ultrazvukem.

Tyto testy obvykle stačí na odhalení příčiny a navržení léčby neplodnosti. Pokud by ani po nich nebylo jasné, o který problém se jedná, přichází na řadu další možnosti, jako transvaginální ultrazvuk (nebolestivé vyšetření orgánů nacházejících se v okolí pochvy) či odebrání vzorku ze sliznice dělohy. Ve většině případů ale nejsou potřeba.

(jez)

Zdroj: www.babymed.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více