#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem
Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem
calendar 9. 5. 2015

Adopce dítěte: nelehký proces s krásným výsledkem

Adopce neboli osvojení je jednou z možností, jak se stát rodiči v případě, že se vám nedaří početí vlastního potomka. Osvojené dítě nabývá stejného právního postavení, jako by se vám narodilo. Nejedná se ale o záležitost právně jednoduchou a adopci rozhodně nelze vyřídit za týden.

Proces adopce se řídí zákonem o rodině č. 94/1963 Sb. v ustanoveních § 63 až § 77. „Osvojením vzniká mezi osvojitelem a osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi, a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele poměr příbuzenský. Osvojitelé mají rodičovskou zodpovědnost při výchově dětí.“ (§ 63) O celém procesu adopce rozhoduje soud. Osvojitel si musí podat žádost a ta je dle zákona projednána. „Soud je povinen zjistit na základě lékařského vyšetření a dalších potřebných vyšetření zdravotní stav osvojitelů, jejich osobnostní dispozice a motivaci k osvojení a posoudit, zda se nepříčí účelům osvojení.“ (§ 70) Je zřejmé, k adopci jsou potřeba minimálně dvě osoby.

Náhradní rodiče neboli role osvojitele 

„Osvojiteli se mohou stát pouze fyzické osoby, které zaručují způsobem svého života, že osvojení bude ku prospěchu dítěte i společnosti. Osvojitelem nemůže být ten, kdo nemá způsobilost k právním úkonům.“ (§ 71) Navíc je potřeba splnit další podmínky:

  • Mezi dítětem a budoucím rodičem je nutný přiměřený věkový rozdíl, jaký je v běžných biologických rodinách (zhruba 25 až 35 let).
  • Osvojit si dítě může i osamělá osoba, a to jak žena, tak muž.
  • Společné adopce mohou dosáhnout pouze manželé.
  • Pokud si chce dítě osvojit jen jeden z páru, potřebuje k tomu souhlas partnera.
  • Není možné provést adopci mezi jedinci v příbuzenském vztahu v přímé linii, což jsou prarodiče, a ani v případě sourozenců. K tomu jsou určeny jiné typy náhradní rodinné péče.

Čekatel na rodinu

Osvojit je možné pouze dítě nezletilé a tzv. právně volné. Právní volnost dítěte je dána buď rozhodnutím soudu o nezájmu rodičů, anebo vlastním souhlasem rodičů či zákonného zástupce dítěte. Nezájem rodičů je chápán dvojím způsobem:

  • buď v průběhu celých šesti měsíců neprojevovali opravdový zájem (dítě nenavštěvovali, neplnili vyživovací povinnost a žádným způsobem se nepokusili o nápravu tohoto stavu),
  • nebo se jedná o absolutní nezájem o potomka v průběhu dvou měsíců po jeho narození, přestože jim v péči nic nebránilo.

Adopce není věc jednoduchá a celý proces může trvat i několik let. Na druhou stranu se po překonání všech překážek můžete stát skutečnou rodinou, a to i v právním slova smyslu.

(boba)

Zdroj: www.fod.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více