#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Průvodce umělým oplodněním, díl 1. – příprava a odběr vajíček a spermií
Průvodce umělým oplodněním, díl 1. – příprava a odběr vajíček a spermií
calendar 12. 1. 2015

Průvodce umělým oplodněním, díl 1. – příprava a odběr vajíček a spermií

Každý cyklus asistované reprodukce zahrnuje několik kroků, které se provádí v rozmezí 4 až 6 týdnů. K umělému oplodnění můžeme využít vajíčka vlastní nebo darovaná. V našem průvodci se zaměříme na situaci, kdy je využito vlastní vajíčko budoucí maminky. Samotné proceduře oplodnění proto bude předcházet přibližně měsíční hormonální příprava na odběr vajíček.

První krok – Hormonální příprava

Pokud chceme k umělému oplodnění využít vlastní vajíčko, je nutné ho nejdříve nějak získat. Čím více vajíček, tím vyšší pravděpodobnost úspěšného oplodnění. Cílem hormonální přípravy je tedy vyvolání ovulace s více než jedním vajíčkem.

Vše začíná tzv. prestimulací, které se dosahuje podáním tzv. gonadotropiny uvolňujícího hormonu. Tento hormon se tvoří v mozku a řídí tvorbu ostatních pohlavních hormonů v těle. V případě nepravidelného či úplně vymizelého menstruačního krvácení se ještě před jeho podáním využívá hormonální antikoncepce. Díky ní se nejen lépe kontroluje, ve které části periody se pacientka nachází, ale také se snižuje pravděpodobnost vzniku ovariálních cyst, které mohou být komplikací dalšího postupu.

Před odebráním vajíček je nutné hlídat, aby nedošlo k ovulaci předčasně. K tomu slouží podání takzvaných agonistů GnRH, které zesilují přirozený účinek gonadotropiny uvolňujícího hormonu. Agonisté GnRH se podávají v injekcích buď každý den (krátkodobé přípravky), nebo jednou za 1–3 měsíce (přípravky s dlouhodobým účinkem). Jejich hlavním úkolem je zabránění předčasnému uvolnění ještě nezralých vajíček z vaječníků.

Druhý krok – Ovariální stimulace

Ovariální stimulace obvykle začíná v počátku menstruačního krvácení. Používá se k ní řada léků na bázi hormonů gonadotropinů, které se mohou různě kombinovat a podávat podle rozdílných schémat. Následný vývoj folikulu (váčku, ve kterém vajíčko uzrává) je sledován pomocí krevních testů a vaginálního ultrazvuku. Podle výsledků je pak upravována další dávka hormonů. Konečného uzrání vajíčka je dosaženo podáním hCG neboli lidského choriového gonadotropinu. Tento hormon se přirozeně vyplavuje v raném těhotenství. Naplánování jeho podání je klíčové, protože se podle toho určuje datum odebrání zralých vajíček.

Třetí krok – Odebrání zralých vajíček

Přibližně 34–36 hodin po injekci s hCG jsou budoucí mamince odebrána připravená vajíčka. Zákrok se provádí v anestezii pod kontrolou ultrazvuku. Pomocí dlouhé duté jehly, která je na ultrazvuku viditelná, jsou z každého váčku odsáta jednotlivá vajíčka. Komplikace této procedury jsou minimální. Obvykle pacientky udávají nepříjemné pocity v podbřišku či jemné špinění, ale v průběhu jednoho až dvou dnů by mělo být vše v pořádku. Počet odebraných vajíček závisí na úspěchu stimulační léčby i přístupnosti jednotlivých váčků. Obvykle se odebírá 8 až 15 zralých oocytů.

Čtvrtý krok – odběr spermatu

Odběr mužských pohlavních buněk je o poznání snazší než těch ženských. Aby byl odebraný materiál kvalitní, je ale přesto nutné následovat doporučení vaší kliniky. Nejčastěji se jedná o následující postup:

  • Muž by neměl před odběrem ejakulovat alespoň dva dny, ale ne déle než pět dní.
  • Sperma by mělo být odebráno do sterilní neplastové baňky. Jiné nádoby nejsou přípustné.
  • Většina klinik preferuje odběr ve své vlastní ordinaci, kde jsou k dispozici soukromé pokoje.
  • Pokud se odběr nedaří, je možné využít i jiné způsoby, například pomocí takzvaného netoxického kondomu během pohlavního styku. Běžně dostupné prezervativy se použít nedají, protože obsahují látky, které spermie zabíjejí.

Mužům jsou obvykle spermie odebrány v den, kdy je ženám odebráno vajíčko. Pokud se v mužském ejakulátu žádné spermie nevyskytují, je možné podstoupit i malý chirurgický zákrok, při kterém urolog odebere vzorek spermatu přímo z mužského varlete.

Pokračování v příštím díle

Nyní jsme od budoucích rodičů získali obě dvě pohlavní buňky nutné pro vznik nového života. Co se bude dít dál? To zjistíte v příštím díle našeho průvodce.

(jez)

Zdroj: www.sart.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více