#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nový život aneb sedm signálů časného těhotenství
Nový život aneb sedm signálů časného těhotenství
calendar 9. 2. 2015

Nový život aneb sedm signálů časného těhotenství

Ještě než si uděláte těhotenský test, může vám tělo samo prozradit, že jste gravidní. Nabízíme přehled nejčastějších příznaků a také poradíme, co dalšího na vás v prvním trimestru čeká a jak se s tím vypořádat.

1. Citlivá prsa

První známkou těhotenství je často zvýšená citlivost prsou. Ňadra vám také mohou připadat plnější a těžší než obvykle.

2. Křeče a špinění

Křeče v břiše nebo menší špinění, které vás zastihne dříve, než čekáte – to může znamenat, že se oplodněné vajíčko usazuje v děloze. Drobné krvácení se pak může objevovat až do sedmého týdne těhotenství. Pokud jste ale kvůli němu nesvá, zajděte za lékařem, abyste se společně ujistili, že je vše v pořádku.

3. Únava

Jste tak unavená, že byste si po obědě nejraději šla lehnout? Nic si z toho nedělejte a těšte se na druhý trimestr, kdy se vám ztracená energie částečně vrátí. Na pravidelný odpočinek ale nezapomínejte – ve třetím trimestru vám opět přijde vhod.

4. Časté návštěvy toalety

V těle je spousta těhotenských hormonů, ledviny pracují za dva a zvětšující se děloha pak ještě začne tlačit na močový měchýř. Není divu, že co chvíli vyrážíte na toaletu. Některé ženy si dokonce nejprve myslí, že mají zánět močových cest, a až u lékaře zjistí, že jsou těhotné.

5. Změny nálad

Hormony, díky kterým jsme během běžného menstruačního cyklu emocionálně rozkolísané, mají na svědomí i změny nálad v časném těhotenství. Ale upřímně – koho by představa, že bude rodičem, nechala klidným? Brzy zjistíte, že k přecitlivělosti přispívají hlavně únava a hlad. Najděte si proto během dne čas na odpočinek a drobné svačinky.

6. Závratě

Připravte se také na to, že se vám může zamotat hlava. Některé ženy dokonce omdlévají. Příčiny jsou různé: od nízkého tlaku přes změny hormonů až po nízký cukr v krvi. Co stojí za vaším problémem a jak se s ním nejlépe vypořádat, vám poradí váš gynekolog.

7. Nevolnost a zvracení

Fakt, že těhotné ženy mají podrážděný žaludek a často zvrací, je všeobecně známý. Co s tím? Jezte častěji menší porce a zaměřte se hlavně na potraviny obsahující hodně bílkovin. Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim. Pokud ale zvracíte často a ztrácíte na váze, navštivte svého lékaře.

(mak)

Zdroj: www.webmd.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více